Sympatický starší muž s múdrosťou ukrytou v šedinách – Timothy GARTON ASH (1955), britský historik, novinár a profesor na Oxfordskej univerzite . „Žije a cestuje Európou“ už viac než päťdesiat rokov.
Vo svojich prácach sa zaoberá najmä modernými a súčasnými dejinami strednej a východnej Európy, k jeho témam tak patrí napr. revolúcia v roku 1989 či transformácia krajín bývalého východného bloku.
Je autorom mnohých kníh súčasnej histórie a politického písania, vrátane Čarovnej lampáše: Svedkom revolúcie ’89 vo Varšave, Budapešti, Berlíne a Prahe a naposledy Homelands: Osobné dejiny Európy. V českom preklade vyšli jeho knihy Rok zázrakov, Zväzok, Dejiny prítomnosti a Slobodný svet: Amerika, Európa a budúcnosť Západu.
V roku 2017 mu bola udelená Medzinárodná cena Karola Veľkého za zásluhy o európsku jednotu.
Od renomovaného autora ponúkajú mojE-knihy Rok zázrakov (2019) v českom jazyku:
Je zaujímavé čítať, ako vnímal udalosti, ktoré viedli k pádu železnej opony politológ a historik zo západu. Jeho schopnosť vykresliť atmosféru týchto dní, mesiacov a rokov je výborná a vďaka „nezainteresovanému“ pohľadu podáva známe veci s istou príchuťou exotiky.
Treba však rátať s tým, že kniha pojednáva o revolučných udalostiach v niektorých mestách niektorých krajín stredoeurópskeho „Ostbloku“, a je teda možné, že v nej nenájdete udalosti či postavy, ktoré by ste v nej chceli nájsť, prípadne práve naopak. Rozsiahly úsek podáva opis “Zamatovej revolúcie” v Prahe. Avšak slovenský čitateľ by tu možno rád našiel podrobnejší popis toho, ako autor vnímal túto revolúciu u nás: úlohu VPN, jej lídrov a jej činnosť na území Slovenska. Zároveň sporadické a nie veľmi časté zmienky o našej časti ČS(S)R naznačujú, do akej miery sú pre medzinárodnú komunitu podstatné súvislosti, ktoré sú v našom regionálnom kontexte pre nás významné. Aj táto skutočnosť však rozširuje čitateľov rozhľad a pozdvihuje ho zo zaužívaných stereotypov vlastného vnímania významu domáceho regiónu. Kapitola tak umožňuje vysporiadať sa so skutočnosťami, s ktorými sa pri domácich publikáciách nemusí.
Odmenou za prežitie takejto katarzie je skutočne hodnotný exkurz do nežnorevolučného diania v Maďarsku či Poľsku, ale i v Západnom a Východnom Nemecku v 80-tych rokoch 20. storočia.