Ed Young je cenami ovenčený britsko-americký vedecký novinár, autor vedeckých článkov, ktorý píše pre mesačník The Atlantic. Jeho blog Not Exactly Rocket Science vychádza pod National Geographic. Je víťazom Pulitzerovej ceny za spravodajstvo o pandémii COVID-19, držiteľom ceny Georgea Polka za vedecké spravodajstvo; Bentonovej ceny za významné verejné služby; Ceny Victora Cohna za spravodajstvo z lekárskej vedy, Ceny Neila a Susan Sheehanových za investigatívnu žurnalistiku. Bol tiež dvojnásobným finalistom ceny National Magazine Award a Poynter ho opísal ako „najdôležitejšieho a najvplyvnejšieho novinára roku 2020“.
Je autorom dvoch bestsellerov v New York Times: OHROMNÝ SVET o mimoriadnych zmyslových svetoch iných zvierat; a OBSAHUJEM MNOŽSTVÁ, o úžasných partnerstvách medzi zvieratami a mikróbmi.
S rodinou žije v Oaklande v Kalifornii.

mojE-knihy vám prinášajú dvojicu jeho veľmi zaujímavých diel, na ochutnávku vyberáme, ako hlása obálka, fantasticky úspešnú knihu podloženú vedou a naplnenú zázrakmi – Ohromný svet (2023):
Z obálky na nás pozerajú zvieratká pochodujúce v priateľskom kruhu – tie z oblakov s tými z mora, suchozemské s nebeskými. Ako nám zmysly živočíchov odhaľujú skryté ríše okolo nás? Skúsme sa pozrieť novými očami – tými zvieratkovskými:
Yong prezentuje diskusiu o vnímaní zvierat prostredníctvom konceptu Umwelt. „Umwelt je konkrétne tá časť okolia, ktorú môže zviera vnímať a prežívať – jeho vnímaný svet.“ A je fascinujúce pokúsiť sa premýšľať o Umwelte tých, ktorí vnímajú svet prostredníctvom echolokácie a elektrických a magnetických polí.
Z Ohromného sveta sa dozvieme, že zebrie pruhy nemajú nič spoločné s maskovaním, levy by boli v ľudskom svete považované za slepé a delfíny sú v podstate živé cétečka? A vedeli ste napríklad, že leopardí moč vonia ako pukance, kliešte vycítia telesné teplo až zo 4 metrov alebo že dvoriace pávy vytvárajú vo vzduchu vzory, ktoré vnímajú pierkami v korunke? A že sovia hlava/tvár nemá tvar kruhu iba preto, lebo to vyzerá brutálne efektne? Alebo tie rozkošné chocholky na hlave výra skalného sú naozaj len na parádu a uši má úplne inde? A ak vás niekedy fascinovalo osem chápadiel chobotnice a zamýšľali ste sa nad tým, ako dokáže jeden mozog koordinovať osem pružných končatín, tak vedzte, že sú do značnej miery autonómne a mozog ich v podstate nechá, nech si robia, čo uznajú za vhodné. Veríme, že v tomto momente sme vás už “dostali” a knižka sa stane súčasťou vášho knižného sveta.
Ed Yong stavil na priateľský, jednoduchý a vtipný jazyk popretkávaný humornými hláškami a divokými prirovnaniami. Z autora sršia vedomosti na každom kroku, aj z menej známych zvieratiek urobil hviezdy večera.
Kniha obsahuje aj dve sady krásnych fotografií.
Skrátka – dielko vhodné aj ako darček pre žiakov základných škôl. Vlastne, pre všetky vekové i záujmové skupiny.

Kategórie: Autori

0