Ako čítať e-knihy?

Najlepšie si e-knihu vychutnáte v čítačke e-kníh. Komfort pri čítaní vám poskytne vďaka nízkej váhe, špeciálnej obrazovke, ktorá chráni váš zrak a množstvu doplnkových funkcií (voľba veľkosti písma, nočný a denný režim, záložky a pod.). E-knihy však môžete čítať aj na bežnom počítači, tablete či smartfóne, a to hlavne vtedy, ak uprednostňujete farebnú obrazovku a nezvyknete čítať príliš dlho.


Formáty e-kníh

V našom e-shope nájdete e-knihy vo formátoch EPUB, MOBI a PDF. Nie všetky e-knihy sú dostupné vo všetkých troch formátoch, preto si pred nákupom radšej skontrolujte, či Vami vybraná e-kniha podporuje formát, ktorý potrebujete. E-knihy sú zväčša chránené proti nelegálnemu šíreniu. Pre viac informácií o spôsoboch ochrany e-kníh prejdite na stránku typy ochrán e-kníh.

Formát PDF

Keď hovoríme o formáte PDF v kontexte e-kníh, hovoríme o špeciálne upravenom PDF, ktoré je určené pre čítanie v čítačke. PDF formát je veľmi rozšírený a je možné ho čítať prakticky na akomkoľvek zariadení. Samozrejme, môže sa stať, že e-kniha vo formáte PDF nie je úplne správne vytvorená a potom sa môžu na čítačkách e-kníh vyskytnúť problémy pri stránkovaní a veľkosti strany. Pokiaľ chcete čítať e-knihu v čítačke a máte poruke iný formát, ktorý je Vašou čítačkou podporovaný, PDF formát by nemala byť Vaša prvá voľba.

Formát EPUB

Tento formát je štandarnom, ktorý je určený pre čítačky e-kníh a väčšina čítačiek tento formát podporuje. Veľkou výnimkou sú čítačky Kindle, pre ktoré je určený formát MOBI.

Formát MOBI

MOBI, ako už bolo spomenuté vyššie, je formát e-knihy určený pre čítačky Kindle. Čo do kvality, obsahu a funkčnosti, MOBI a EPUB sú na rovnakej úrovni, teda oba sú určené pre čítanie e-kníh v čítačke.


Zariadenia pre čítanie e-kníh

Čítačka e-kníh – je zariadenie špeciálne a takmer výhradne určené pre čítanie elektronických kníh. Ich výhody sú nesporné aj v porovnaní s ostatnými zariadeniami, aj s fyzickou papierovou knihou. Čítačky majú zväčša pasívny displej (teda nevyžarujú a nepoškodzujú zrak) a využívajú takzvaný e-atrament. Väčšina z nich obsahuje okrem vlastnej pamäte aj slot na pamäťovú kartu. Samotné programové vybavenie čítačky umožňuje napríklad aj nastavovanie záložiek, či používanie jednej čítačky celou rodinou vďaka možnosti vytvárania používateľských profilov.

Medzi ďaľšie výhody patrí nízka váha, skladnosť (na cestu si môžete zabaliť tisíce kníh), väčšina vydrží fungovať na jedno nabitie aj mesiac, vyššie vstupné náklady sa vášnivým čitateľom veľmi rýchlo vrátia, keďže e-knihy sú lacnejšie ako klasické papierové knihy a v neposlednom rade každá kniha prečítaná v elektronickej forme ušetrí stovky listov papiera.

Osobný počítač – aj keď nevlastníte čítačku elektronických kníh, je možné elektronické knihy čítať aj na iných zariadeniach. Pre osobný počítač, či už máte Windows, alebo Mac, stačí ak si nainštalujete aplikáciu, ktorá Vám umožní elektronickú knihu čítať.

Pre formát PDF postačí Adobe Acrobat Reader, ktorý je zadarmo.

Pre EPUB, alebo MOBI existuje veľmi jednoduché riešenie v podobe aplikácie Adobe Digital Editions.

Smartfóny, tablety (Android, iOS) – obe aplikácie – Adobe Acrobat Reader a Adobe Digital Editions sú dostupné aj pre používateľov smartfónov a tabletov.


Organizujte svoju knižnicu

Pre prehľadnú organizáciu e-kníh, Vám odporúčame aplikáciu Calibre, ktorá je dostupná pre Windows, Mac, Linux, Android aj iOS. Aplikácia má prepracovanú funkcionalitu a dokáže komunikovať s Vašou čítačkou.
Ďalšie informácie:
0