Petra Soukupová (25.7.1982) patrí k najúspešnejším súčasným českým spisovateľkám.
Vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na FAMU. Od roku 2011 pôsobí ako dramaturgyňa seriálu Ulice, scenáristicky sa podieľala na sitcome Comeback (2008–2010) a seriáli Kosmo (2016). Doteraz vydala štyri úspešné knihy pre dospelých (K moru, Zmiznúť, Marta v roku votrelcov a Pod snehom) a jednu knihu pre deti (Bertík a čmuchadlo). Od roku 2009 pravidelne prispieva do tematických poviedkových antológií nakladateľstva Listen. Žije a pracuje v Prahe.
Za svoj prozaický debut K moru získala Cenu Jiřího Ortena, bola nominovaná na Cenu Jozefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Scenárom k poviedke Na krátko (neskôr zaradené do knihy Zmiznúť) získala tretie miesto v súťaži Cena Sazky za nerealizovaný scenár a ukončila ním štúdium na FAMU. Druhá kniha, triptych poviedok Zmiznúť, bola tiež nominovaná na Cenu Jozefa Škvoreckého av roku 2010 získala v rámci cien Magnesia Litera hlavné ocenenie – Kniha roka. Román Pod snehom sa od svojho vydania v marci 2015 držal na popredných pozíciách celoštátneho rebríčka predaja kníh nepretržite niekoľko týždňov a stal sa najpredávanejším beletristickým titulom knižnej distribúcie Kosmas za rok 2015. Je autorkou predlohy a scenára filmu Na krátko, ktorý bude mať premiéru na jar 2018. V roku 2019 získala ocenenie Najkrajšie české knihy roku (Literatúra pre deti a mládež – 3.miesto) – za knihu Klub divných detí. Šikovná autorka to je, bezpochyby
Knihy Petry Soukupovej vyšli v prekladoch už v šiestich krajinách, v Slovinsku, Poľsku, Taliansku, Bulharsku, Chorvátsku a Bosne a Hercegovine, práva sú predané aj do Maďarska, Srbska a Macedónska. Číta sa po širokej Európe, naši českí susedia môžu byť právom hrdí!

Cez náš portál mojE-knihy ponúkame širokú škálu autorkiných kníh – vybrali sme príbeh pre deti s detektívnou zápletkou Kto zabil Snížka? Na jeho príprave sa podieľali ďalšie dve hviezdne osobnosti: ilustrátorka Tereza Ščerbová, držiteľka dvoch Zlatých stuh, a popredný český typograf Martin Pecina.
„Dieťa nie je iný živočíšny druh. Je to malý človek s rovnako veľkými smútkami a radosťami, aké majú dospelí. Len jazyk je iný, a ten sme zabudli. Našťastie nie všetci. Petra Soukupová ,detčine’ dokonale rozumie a vie v nej skvele rozprávať príbehy. Dokonca tak dobre, že to baví aj dospelých. Možno je nakoniec jedno, kto toho Snížka vlastne zabil, ale keď chcete hovoriť so svojím malým človekom alebo aj s tým, ktorého máte stále niekde v sebe, mali by ste to čítať,“ uviedol Miroslav Balaštík, šéfredaktor vydavateľstva Hosť.
S detskou knižkou Kto zabil Snížka? voľne súvisí aj autorkina pripravovaná kniha pre dospelých Najlepšia pre všetkých. Obe knihy sa odohrávajú v rovnakom čase aj prostredí a jedna z vedľajších postáv detskej knihy sa stáva hlavnou postavou knihy pre dospelých. „Tieto dve knižky patria a nepatria k sebe. Jedna je aj nie je súčasťou tej druhej, rovnako ako dieťa je a nie je súčasťou svojich rodičov. A keď vám kniha-dieťa a kniha-rodič postupne vypovedia svoje príbehy, pochopíte, že to nie sú ani dva príbehy samostatné, ani dve polovice jediného celku. Zle sa to vysvetľuje. Ale je to podobné, ako keď jedna ruka vezme druhú,“ zhŕňa Tomáš Baldýnsky, novinár, herec, producent a scenárista, autorkin spolupracovník a životný partner.

Tak ako, milé deti a rodičia? Vyskúšate detektívku pre našich najmenších?

Kategórie: Autori

0