Terry Pratchett

Terry Pratchett bol anglický autor fantasy literatúry. Narodil sa 28. apríla 1948 v Beaconsfielde v Spojenom kráľovstve a zomrel 12. marca 2015 v Broad Chalke. 

Narodil sa v anglickom grófstve Bucks Davidovi a Eileen Pratchettovcom. Po skončení školy v roku 1965 získal prácu v miestnych novinách Bucks Free Press a neskôr pôsobil v niekoľko ďalších regionálnych novinách v juhozápadnom Anglicku vrátane Western Daily Press a Bath Chronicle.

V tomto období robil interview s Petrom Bander van Durenom, jedným z riaditeľov malého vydavateľstva. Počas rozhovoru sa zmienil, že napísal knihu The Carpet People (v slovenskom preklade Koberčania). Kniha nakoniec vyšla v roku 1971 a slávnostne bola predstavená v oddelení kobercov obchodného domu Heal’s v Londýne.

V roku 1980 sa Terry Pratchett stal tlačovým hovorcom elektrárenskej spoločnosti Central Electricity Generating Board, pod ktorú spadalo niekoľko jadrových elektrární.

Od roku 1998 bol držiteľom rádu za zásluhy o Britské kráľovstvo za službu literatúre. Ironicky to komentoval vyhlásením „Mám podozrenie, že ‘službu literatúre’ preukážem, keď sa zdržím ďalších pokusov nejakú napísať“. V roku 1999 mu bol udelený čestný doktorát literatúry na univerzite vo Warwicku.

Má dcéru Rhiannu (narodila sa v roku  1976), ktorá je tiež autorkou fantasy a novinárkou.

Ako Terry Pratchett sám povedal, jeho záľubami sú písanie, prechádzky a počítače. Je známy aj zvláštnou záľubou v pokrývkach hlavy, čo vidieť na zadných stranách obálok originálnych vydaní väčšiny jeho kníh.

31. decembra 2008 mu kráľovná Alžbeta II. udelila za zásluhy v literatúre Rad britského impéria.

Diela:

V roku 1971 vyšla kniha Koberčania, ktorá bola základom kníh o Nómoch.

Neskôr napísal trilógiu o Nómoch – Koniec sveta v hypermarkete, Do boja s človekom, Hor sa k nebesám.

V roku 1981 napísal knihu Strata, v ktorej sa prvýkrát objavil motív plochej zeme.

V roku 1983 napísal sériu kníh Úžasná Plochozem.

Foto: http://www.acumenimages.com CC BY 2.0

Kategórie: Autori

0