Vedeli ste, že Svetozár Hurban Vajanský (1847 Hlboké — 1916 Martin) je synom Jozefa Miloslava Hurbana? Z čierno-bielych fotografií pozerá pohľadom rontgenu spod čierneho klobúka, hustá brada a netradične dlhý fúz. Veru, nie je to hocikto. Známa postava našej literárnej histórie, autor poézie a prózy, literárny kritik, publicista, ideológ a politik druhej polovice 19. storočia, reprezentant nacionalistickej koncepcie slovenskej kultúry.

Prejdime si fakty jeho života: Po gymnaziálnych štúdiách v Těšíne, Oberschützene, Stendale a Banskej Bystrici absolvoval právnickú akadémiu v Bratislave, no v advokátskom zamestnaní nezotrval dlho. V roku 1878 narukoval na vojenskú službu do Bosny a Hercegoviny, ktorá sa stala mocným impulzom pre jeho prvú básnickú zbierku Tatry a more (vyšla 1879), po návrate z nej nastúpil do redakcie Národných novín v Martine ako redaktor. Na tomto mieste zotrval až do konca života, popri tom sa však venoval aj iným aktivitám: s Jozefom Škultétym v roku 1881 obnovili časopis Slovenské pohľady, ktorý v priebehu 1882 — 1889 sám redigoval, rovnako bol redaktorom štyroch ročníkov Letopisu Živeny. Po celý život sa intenzívne venoval aj publicistickej a politickej činnosti. Viac ako tri desaťročia bol vnímaný ako popredný predstaviteľ slovenskej kultúry a ideologický vodca konzervatívnej a nacionalistickej línie slovenského národného života, pričom jeho autoritu posilnili i jeho niekoľkonásobné pobyty vo väzení, kam sa dostal za svoje politické postoje.
Aký dôsledný a vytrvalý človek to bol! V dnešnej dobe už takéto typy akosi nie sú v móde. Tak nech nám slúži aj ako ľudský príklad.

mojE-knihy ponúkajú veľmi slušný výber jeho diel, vyberme knižku s milým názvom Požiar z lásky (2020):
Príbeh lásky, v ktorom vdova po mlynárovi, Katarína, vyprovokuje správcu mlyna k požiaru. Prečo? A zhorí či nezhorí mlyn? Čítajte!

Ďalej zoberme napríklad krátku novelu, ktorá jediná končí happyendom – Svadobné šaty (2014), v ktorej starý pán Čaranský zosnuje prekvapenie pre svojho synovca – šitie svadobných šiat u chudobnej Katarínky, ktorá netuší…Čo vlastne? Čítajte s nami!

A do tretice vyberme niečo úplne iné – rozsiahlu zbierku básní Tatry a more (2015), ktorou vzdáva hold a venuje ju Adolfovi Heydukovi za jeho záujem o Slovensko. Básne rôzneho charakteru – veselé i vážnejšie.

Všetka klasika tohto autora je vydaná Zlatým fondom denníka SME.

Kategórie: Autori

0