Linda a kľúč od Andary je novinkou v žánri fantasy literatúry pre deti a mládež. Knižka sa narodila na Slovensku, zachytáva reálne slovenské miesta, aj ich celkom neobyčajný variant vo svete zvanom Andara. Autorom pôvodného slovenského diela je Tomáš Galierik z Kysúc, ktorý inšpiráciu čerpal aj z dávnych dôb a kultúr, ktoré na našom území žili v minulosti.

Príbeh o neobyčajnom obyčajnom dievčati

Hlavnou hrdinkou je Linda, 15-ročné dievča, ktoré vyrastá bez mamy. Spomienky obmedzené na pár fotografií a zopár vecí, ktoré jej po mame zostali, dopĺňa len starý kľúč. Ten neotvára žiaden zámok v dome a na dlho sa stal Lindiným talizmanom. Takým pre šťastie, alebo ako jedna malá spomienka na mamu, ktorú nikdy nepoznala. Jeho úloha v Lindinom živote sa však zmení v momente, keď s kľúčom pootočí. Otvorí jej cestu do neznámeho sveta, ktorý ako postupne zisťuje, nie je až tak neznámy.

Neobyčajné miesto na druhej strane dverí, ktoré kľúčom otvorila, jej postupne odhalí pravdu aj o jej mame. Lindu ovládne túžba nájsť mamu, ale najmä odpovede na mnohé jej otázky. Linda poodhaľuje, že aj bezchybný systém má trhliny. Sily, ktoré majú všetku moc Andary v rukách a ako nestranné dosiaľ nezasahovali, náhle vidia príležitosť. Linda sa môže stať zbraňou voči nepriateľovi, ktorému sa Andara samotná zatiaľ nemohla postaviť. Nepriateľovi, ktorý pomaly vychádza z temnoty.

Fantasy príbeh nielen pre deti

Zaujímavostí, ktoré sa viažu ku knižnej novinke Linda a kľúč od Andary, je viacero. Knihu, ktorej príchod bol pôvodne naplánovaný na rok 2018, pre organizačné zmeny vo vydavateľstve autor neskôr ponúkol inému vydavateľovi. Ten dodal jej príbehu zaujímavú obálku a po dlhšej príprave v apríli 2021 prináša príbeh v knižnej podobe. Obálka pritom dokonalo vystihuje hlavnú hrdinku, aj náladu, akú by mal čitateľ z knihy získať. Príbeh už pred troma rokmi zaujal viacero slovenských spisovateľov, novinárov aj blogerov. Práve ich vekový priemer zhruba okolo 30 rokov svedčí o tom, že kniha nemusí byť len detskou literatúrou. Samotná Linda je nútená veľmi rýchlo dospieť z 15-ročného dievčaťa na ženu, ktorá sa musí vedieť rozhodovať a bojovať. Najmä, ak nebude bojovať len za seba, ale aj za svojich priateľov.

Knižka by mala počas čítania priniesť niekoľko zážitkov. Najmä ten hlavný čitateľský dojem. Pozorný čitateľ si však pri opakovanom čítaní všimne, že dej a niektoré slovné spojenia môžu mať iný význam, ak už z prvého čítania viete, ako sa veci majú a ako fungujú. Dôležité je, aby mal čitateľ ešte väčší zážitok, ak sa odhodlá do príbehu pustiť ešte raz…

Tomáš Galierik
Kategórie: Diela

0