Osamu Dazai, rodným menom Šúdži Cušima, Shūji Tsushima (19. jún 1909, Kanagi, Goshogawara, Aomori – 13. jún 1948, Tamagawa Aqueduct, Tokio, Japonsko), bol japonský spisovateľ. Bol jedným z najvplyvnejších a najpopulárnejších autorov modernej japonskej literatúry. Množstvo jeho najpopulárnejších diel, ako napríklad Zapadajúce slnko (Shayō) a Odpísaný (Ningen Shikkaku), sa považuje za klasiku modernej doby.
V jeho diele nájdeme vplyvy Ryūnosuke Akutagawa, Murasaki Shikibu a Fjodora M. Dostojevského. Jeho posledná kniha Odpísaný je jeho najobľúbenejším dielom mimo Japonska.
Narodil sa v Kanagi v prefektúre Aomori v Japonsku a jeho skutočné meno bolo Shūji Tsushima. Dazai sa stal plodným a nadaným spisovateľom už v mladom veku, jeho diela sa často zaoberali témami ako osamelosť, samovražda a zúfalstvo, pričom sa zamýšľal nad jeho vlastným bojom s depresiou a závislosťou.
Je považovaný za kľúčovú postavu literatúry 20. storočia v Japonsku – vo svojom štýle mal veľkú schopnosť vyjadrovať najhlbšie myšlienky a emócie ľudskej psychiky prostredníctvom prózy a jeho literárny štýl bol na svoju dobu inovatívny a experimentálny. Bol jedným z prvých japonských spisovateľov, ktorí sa odvážili písať o kontroverzných a tabuizovaných témach v japonskej spoločnosti, ako sú depresia, samovražda, sexualita a odcudzenie.
Medzi jeho najvýznamnejšie diela patria „Západ slnka“ („Shayo“), „Nehodné byť človekom“ („Ningen Shikkaku“), „Úzka cesta na hlboký sever“ („Fukuzawa Yukichi“) a „Návrat“ (“Kaerazaru hibi”)
Dazai mal turbulentný život a trpel ťažkou závislosťou od alkoholu a barbiturátov. V roku 1948, vo veku 39 rokov, sa Dazai a jeho milenec Tomie Yamazaki utopili v rieke Tamagawa pri zjavnej dvojnásobnej samovražde.
Napriek svojmu krátkemu životu zanechal Dazai trvalé literárne dedičstvo, ktoré ovplyvnilo mnohých neskorších japonských spisovateľov. Jeho význam v japonskej literatúre je taký, že zaradenie Osamu Dazaia do Bungo Stray Dogs (japonská manga, ktorú píše Kafka Asagiri a kreslí Sango Harukawa) sa berie ako pocta jeho trvalému vplyvu na Japonsko a je to tiež spôsob, ako predstaviť jeho literárnu tvorbu novej generácii fanúšikov anime.
mojE-knihy majú pre vás Zapadajúce slnko (2023) v češtine:
Román autora, ktorý, aj keď pochádzal z vplyvnej veľkostatkárskej rodiny, sympatizoval s vykorisťovanými a mal neujasnený vzťah k ľavicovému hnutiu. Zapadajúce slnko (1947) rozpráva o úpadku japonskej aristokratickej rodiny po 2. svetovej vojne, ktorá sa nedokáže začleniť do modernej doby. Otázky prísnej morálnej etiky sa začínajú zmývať a začína nová etapa, dalo by sa povedať akejsi rovnocennosti ľudí, aj keď tá v Japonsku v tejto dobe ešte zďaleka nebola platným výrazom.
Zaujímavú úvahu nad osudom šľachty v povojnovom Japonsku rozpráva hlavná hrdinka sčasti v listoch a v jednom úseku je aj miniatúrny kúsoček textu napísaný ako divadelná hra. Je tam veľa retrospektívy, obzerania a spomínania, ale funguje to veľmi dobre, drží to čitateľa v pozore.
Román vyvoláva určité nostalgické nálady a skrze vycibrený jazyk zoznamuje s na prvý pohľad vcelku bežnými situáciami v živote. O to väčšiu platnosť má však múdrosť obsiahnutá v rade monológov a dialógov. Dielo sa stalo legendou aj výrazom „trieda zapadajúceho slnka“, ktorý sa ujal v hovorovej japonskej reči.
Prózy Osamu Dazaia sú ako filmy Jasudžiró Ozua – krehké, emočne silné, poetické, pomalé, skrátka výsostne japonské. Spolu s o niečo staršími spisovateľmi Kawabatom, Tanizakim a Ibusom tvorí zlatý fond modernej japonskej literatúry.