Ako jednu zo zaujímavostí vám ponúkame zoznam desiatich najdrahších kníh na svete podľa ceny ich predaja na aukciách:

1. Codex Leicester (da Vinci) – 30,8 milióna dolárov.

Tento kódex, pôvodne nazývaný Codex Hammer, je vzácna rukopisná kniha, ktorú napísal a nakreslil Leonardo da Vinci v 16. storočí. Kniha je považovaná za jedno z najvýznamnejších diel da Vinciho, pretože obsahuje jeho výskum a pozorovania z oblastí ako geológia, astronómia, fyzika a matematika, optika, astronómia, geológia a biológia.

Obsahuje 72 strán s da Vinciho kresbami, diagramami a poznámkami: venuje sa rôznym témam ako sú napríklad rieky, skaly, mraky a hviezdy. Obsahuje tiež jeho predstavy o tom, ako svet funguje a ako súvisí súčasný svet s históriou.

Kódex bol pomenovaný po Thomasovi Cokeovi, prvom grófovi z Leicesteru, ktorý ho kúpil od súkromného majiteľa v roku 1717. V 20. storočí, v roku 1994, bol vydražený najväčšou aukčnou sieňou na svete Christie’s – kúpil ho americký podnikateľ a filantrop Bill Gates za 30,8 miliónov dolárov. V súčasnosti je kódex vlastnený nadáciou Billa a Melindy Gatesových a je vystavený v múzeu v Seattli v Spojených štátoch amerických. Táto kniha je jedným z najcennejších kultúrnych artefaktov, ktoré boli kedy zhotovené, a zostáva jedným z najvýznamnejších symbolov ľudského poznania a ducha.

2. The Bay Psalm Book – 14,2 milióna dolárov.

The Bay Psalm Book je prvá kniha, ktorá bola vytlačená v Severnej Amerike, a to v roku 1640. Bola vytvorená osadníkmi z Massachusetts na severovýchode Spojených štátov ako vyjadrenie vlastnej kresťanskej tradície a nezávislosti na ceste k náboženskej slobode.

The Bay Psalm Book bola prekladom knihy žalmov do angličtiny, ktorú pôvodne vytlačil John Daye v Londýne v roku 1562, no puritáni z Massachusetts, duchovní John Eliot a Richard Mather, sa rozhodli vydať vlastnú verziu.

Zaujímavé je, že kniha bola vytlačená na jednoduchom tlačovom stroji, používanom osadníkmi na výrobu plachiet a iných textilných výrobkov. Zariadenie bolo prevezené z Anglicka a bolo potrebné ho zostaviť a opraviť tak, aby bolo schopné tlačiť knihy.

To sa podarilo a kniha uzrela svetlo sveta v počte 1700 kusov. Väčšina z nich bola, žiaľ, zničená alebo poškodená – zachovalo sa len 11 kópií, ktoré sú dnes súčasťou verejných a súkromných zbierok.

The Bay Psalm Book sa v rebríčku najdrahších kníh drží na 2. mieste: v roku 2013 bola jedna jej kópia predaná na aukcii v New Yorku za sumu 14,2 miliónov dolárov. Zostáva duchovným klenotom osadníkov Severnej Ameriky a pýchou všetkých Američanov.

3. Magna Carta – 13,5 milióna dolárov.

Magna Carta je dokument, ktorý bol vydaný anglickým kráľom Jánom Bezzemkom v roku 1215 ako odpoveď na nespokojnosť a povstanie barónov a ako zábezpeka určitých slobôd pre obyčajných ľudí, ako aj obmedzenia moci kráľa – zrušenie jeho samovlády a dodržiavanie zákonov.

Okrem replík originálov a interpretácií od odborníkov obsahuje aj obrázky a ilustrácie, ktoré pomáhajú čitateľom lepšie poňať celistvosť diela.

Stal sa precedensom pre mnoho neskorších dokumentov a zákonov, ktoré sa zameriavali na ochranu práv a slobôd občanov-jednotlivcov bez ohľadu na ich postavenie, aj keď pôvodne slúžil bohatým barónom.

V súčasnosti existujú viaceré kópie Magna Carta, ktoré sa nachádzajú v múzeách a knižniciach po celom svete.

4. Birds of America (Audubon) – 11,5 milióna dolárov.

Štvrté miesto patrí knihe Birds of America, napísanej a ilustrovanej americkým ornitológom a prírodovedcom Johnom Jamesom Audubonom ako súčasti jeho výskumu vtáctva v Severnej Amerike. Bol veľkým nadšencom prírody a jeho práca priniesla nové poznatky o vtákoch a ich chovaní, čím prispela k rozvoju vedy a ochrany prírody.

Vydanie knihy sa uskutočnilo v rokoch 1827 až 1838. Tvorí ju 435 farebných ilustrácií vtákov žijúcich v Severnej Amerike. Každý je zobrazený v plnej veľkosti, čo umožňuje čitateľovi vidieť každý detail a vychutnať si krásu týchto tvorov. Obrazy dopĺňajú popisy vtákov s informáciami o stavbe ich tela a ich správaní.

V dnešnej dobe je Birds of America cenená ako jedna z najkrajších a najvýznamnejších kníh o vtákoch a je zároveň vzácnym kúskom pre zberateľov kníh. Originálny exemplár knihy, ktorý obsahuje všetky ilustrácie, je veľmi vzácny a predáva sa za milióny dolárov. Existujú však aj reprodukcie knihy, ktoré sú pre bežných ľudí cenovo prístupnejšie.

5. First Folio (Shakespeare) – 9,9 milióna dolárov.

First Folio je kniha, ktorá je považovaná za jeden z najdôležitejších dokumentov v histórii anglickej literatúry: obsahuje hry Williama Shakespeara, najväčšieho dramatika anglickej literatúry a jedného z najvýznamnejších autorov svetovej literatúry vôbec.

Kniha bola vydaná v roku 1623 po smrti Shakespeara a obsahuje 36 jeho hier, vrátane klasických diel ako Hamlet, Romeo a Júlia a Macbeth. Význam tejto knihy spočíva aj v tom, že mnohé z týchto hier by už dnes neexistovali, ak by neboli zaznamenané vo First Folio.

Kniha bola vydaná vo forme zväzku a bolo to po prvýkrát, kedy boli Shakespearove hry zhromaždené v súbornej knižnej podobe, nakoľko predtým boli vydávané len samostatne a bolo ťažké získať ich kompletné znenie.

Prvý výtlačok First Folio sa predával za približne 1 libru a 1 šiling a bol vydaný v počte 750 kusov. Dnes sú tieto vydania veľmi vzácne a drahé, pretože množstvo z nich sa v priebehu času stratilo alebo bolo zničených. First Folio sa stal žiadaným artefaktom pre zberateľov a viacero výtlačkov bolo predaných za milióny dolárov.

Súborné dielo Shakespearových kníh je dôležitým zdrojom pre výskumníkov jeho spisovateľského odkazu a je neoceniteľné pre svoju literárnu a historickú hodnotu. Zároveň poukazuje na vývoj popularity Shakespearových nesmrteľných hrdinov.

6. The Gospels of Henry the Lion – 8,8 milióna dolárov.

Týmto dielom sa dostávame do druhej polovice najvzácnejších kníh sveta: The Gospels of Henry the Lion sú ručne písané a ilustrované evanjeliá z 12. storočia a sú považované za jednu z najvýznamnejších knižných pamiatok stredoveku. Táto kniha bola objednaná Henrichom Levom, vojvodom z Braunschweigu a Luxemburska a vydaná v roku 1188.

The Gospels of Henry the Lion sú súborom štyroch evanjelií, ktoré sú písané po latinsky na pergamenovom papieri a nádherné ilustrácie používajú aj zlato: zobrazujú rôzne scény zo života Krista a ďalšie kresby, ktoré dopĺňajú texty evanjelií.

Kniha bola dokončená v kláštore v Helmarshausen v Nemecku a potom bola prenesená do dómu sv. Blažeja v Braunschweigu, kde bola uložená. V priebehu histórie bolo dielo niekoľkokrát presunuté a nakoniec vydané do Británie v roku 1983. Dnes je súčasťou zbierky Britskej knižnice v Londýne a je jednou z jej najcennejších knižných pamiatok.

Hodnota tejto knihy spočíva nielen v jej nádhernom vizuálnom umení a význame pre kultúru stredovekého Nemecka, ale aj v jej význame pre kresťanskú náboženskú históriu.

7. Rothschild Prayer Book – 8,3 milióna dolárov.

Len tesne za The Gospels sa umiestňuje Rothschild Prayer Book, známa tiež ako Rothschild Hours – ručne ilustrovaná modlitbová kniha, ktorá bola vytvorená v Nemecku okolo roku 1505.

Rothschild Prayer Book má veľkosť len 10,2 cm x 7,2 cm, ale obsahuje bohaté zdobenie, ktoré zahŕňa viac ako 150 miniatúr a dekoratívnych rámčekov. Kniha obsahuje modlitby, hymny a kalendár s kresbami mesiacov. Bola ilustrovaná veľmi jemnými detailmi a je považovaná za jednu z najkrajších kníh vôbec.

Rothschild Prayer Book je povestná svojou históriou: kniha bola objednaná a vytvorená pre rodinu Rothschildovcov, bohatú židovskú bankársku rodinu z Nemecka. Pôvodne bola uložená v sídle rodiny – v meste Frankfurt, avšak v priebehu histórie bola niekoľkokrát presúvaná na iné miesta. Nakoniec bola predaná v 20. storočí v aukcii – a to v roku 1999: jej nový majiteľ za ňu zaplatil neuveriteľných 13,4 milióna libier.

Hodnota Rothschild Prayer Book spočíva v jej nádhernom vizuálnom umení, historickej, ale kultúrno-náboženskej hodnote. Je považovaná za jednu z najvýznamnejších knižných pamiatok obdobia renesancie.

Pre výskumníkov a záujemcov o knižnú históriu je prístupná v súkromnom vlastníctve.

8. The Canterbury Tales (Chaucer) – 7,5 milióna dolárov.

The Canterbury Tales sa umiestňujú na ôsmom mieste – ide o rozsiahlu zbierku stredovekých básní od anglického básnika Geoffreyho Chaucera. Kniha bola prvýkrát publikovaná v roku 1475 a obsahuje 24 príbehov, ktoré sa pripisujú postavám z rôznych spoločenských tried.

Príbehy sa odohrávajú na ceste z Londýna do Canterbury a predstavujú ľudí, ktorí sa stretávajú na tejto ceste a zdieľajú si svoje osudy. Medzi týmito postavami sú napríklad rytieri, mnísi, mlynári, manželky, ale aj zbojníci a prostitútky.

Jazykom knihy je angličtina stredoveku, ktorá sa veľmi líši od tej dnešnej. Básne sú napísané v rýmovanej próze a obsahujú mnoho rečníckych figúr ako sú metafory a alegórie.

The Canterbury Tales sa považujú za kľúčové dielo anglickej literatúry a sú dôležitým príkladom stredovekej literatúry. Kniha predstavuje spoločenské problémy stredovekého Anglicka a ponúka zaujímavý pohľad na spoločnosť tohto obdobia.

Kniha bola v priebehu storočí mnohokrát preložená do rôznych jazykov a býva často predmetom štúdia na univerzitách po celom svete. The Canterbury Tales sú stále populárne a sú často adaptované do filmov a divadelných predstavení.

9. Gutenberg Bible – 4,9 milióna dolárov.

Gutenbergova Biblia, známa aj ako 42-líniová Biblia, bola prvá kniha, ktorá bola vyrobená pomocou pohyblivých tlačových písmen. Gutenberg použil pre výrobu knihy drevené písmená, ktoré sa dali umiestňovať do formy a vytvárať tak stránky. Táto technológia umožnila vytvárať rovnaké stránky rýchlo a efektívne.

Biblia mala 1280 strán a bola rozdelená do dvoch zväzkov. Obsahovala Starý aj Nový zákon a bola napísaná v latinčine. Každá strana knihy mala 42 riadkov textu a 2 obrázky.

Táto revolučná technológia umožnila masovú produkciu kníh a zásadne ovplyvnila rozvoj kníhtlače.
Svetlo sveta uzrela v meste Mainz v Nemecku v rokoch 1455 až 1456, jej autorom tak bolo vytvorené dielo, ktoré bolo lacnejšie a dostupnejšie ako knihy písané ručne.

Približne 180 kusov Biblie sa dochovalo dodnes a je medzi nimi viacero verzií, ktoré sa líšia fontom, papierom a dizajnom.

Gutenbergova Biblia sa tiež stala cenným artefaktom z umelecko-historického hľadiska. V roku 1987 bola jedna z kópií predaná na aukcii za 4,9 milióna dolárov.

Gutenbergova Biblia sa stala ikonickou knihou, ktorá zmenila svet kníhtlače a tlače vôbec. Zostáva významnou knihou aj z náboženského hľadiska a je považovaná za symbol kultúrneho vývoja v Európe.

10. The First Book of Urizen (Blake) – 2,5 milióna dolárov.

The First Book of Urizen (Prvá kniha Urizena) je poetické dielo napísané slávnym anglickým básnikom a maliarom Williamom Blakeom. Táto kniha bola prvýkrát publikovaná v roku 1794 a považuje sa za jedno z najdôležitejších Blakeových diel, ako aj za významný míľnik v histórii anglickej literatúry.

Kniha je súčasťou Blakeovej série iluminovaných kníh, ktoré boli tlačené a ilustrované samotným Blakom pomocou techniky, ktorú sám vyvinul. Je majstrovským dielom knižného dizajnu a tlače. Blakeovo použitie jeho vlastného jedinečného spôsobu reliéfnej rytiny mu umožnilo kombinovať text a obraz spôsobom, aký ešte nikdy predtým nebol použitý. Ilustrácie sú pozoruhodne detailné a precízne. Prvá kniha Urizena sa skladá z 27 dosiek, každá obsahuje text a celostránkovú ilustráciu. Dosky sú tlačené len na jednej strane a sú zviazané do sekvencie.

The First Book of Urizen rozpráva príbeh Urizena, božského tvora, ktorý vytvára svet a ukladá svoje zákony a obmedzenia novovzniknutej ľudskej rase. Ako príbeh pokračuje, Urizen sa stáva stále viac utláčateľom a vedie ku chaotickému stavu medzi ľuďmi, ktorých vytvoril. Kniha je silnou kritikou tyranie a útlaku, ktorý Blake videl vo svete okolo seba.

Dnes sa Prvá kniha Urizena považuje za jedno z najdôležitejších diel v histórii anglickej literatúry a významný príklad Blakeovej jedinečnej umeleckej vízie. Jej vplyv možno vidieť v práci nespočetných spisovateľov a umelcov, ktorí nasledovali Blakeove stopy, a stále sa študuje a oslavuje odborníkmi a nadšencami z celého sveta.

Kategórie: Zaujímavosti

0