Nenápadný vzhľad, mäkký, no jasnozrivý, pravý reportérsky pohľad:
Misha Glenny (1958) je britský investigatívny novinár, historik a bývalý korešpondent BBC v strednej Európe v čase pádu komunizmu, neskôr aj počas vojny v Juhoslávii.
Absolvent Oxfordu študoval okrem iného na Univerzite Karlovej v Prahe. Zameriava sa na postkomunistické krajiny, problematiku organizovaného zločinu a kyberbezpečnosť. Misha Glenny je reportér telom a dušou, rovnako ako v prípade iných kníh aj nižšieuvedený Nemesis napísal po opakovaných cestách do Brazílie, kde sa naučil po portugalsky a osobne hovoril s mnohými aktérmi popisovaných udalostí, žil aj priamo vo favele. Slovensky vyšli jeho knihy Balkán 1804–1999: nacionalizmus, vojna a veľmoci (2003), McMafia. Zločin bez hraníc (2009) a Temný trh: kyberzlodeji, kyberpolícia a vy (2013).
Misha Glenny je laureátom viacerých cien, okrem iného Sony Gold Award za svoj prínos pre rozhlasové vysielanie. Osvetľuje a informuje jedinečným štýlom prezentácie. Jeho najpredávanejšia kniha faktu, McMafia – o globalizácii organizovaného zločinu – bola adaptovaná do veľkého televízneho seriálu na BBC1 a AMC v USA.

Na portáli mojE-knihy nájdete jeho knihu Nemesis (2020):
Treba poznať aj kultúrno-historický kontext. Veľmi podrobná kniha o téme spletitej ako uličky favely Rocinha ponúka aj ten: všeobecná korupcia, nedôvera a honba za peniazmi v chudobných štvrtiach Ria de Janeira vytvorila nebezpečný koktail, ktorý po 50 rokoch prehliadania štátom “vybobtnal” do vlastného života kriminality, násilia a obchodu s drogami.
Miestna mládež sa vo svojej bezvýchodiskovej situácii stala figúrkami vo svete gangstrov, ktorí do tridsiatich rokov veku buď skončia vo väzení, alebo zomrú. Nič veľmi iné im ale život na kopci v Riu neponúka. Žijú totiž v gete, v ktorom sa poctivý človek živí úmorným nádenničením pre strednú triedu, len aby sa vrátil do svojho skromného titerného príbytku bez okien. Po uliciach sa medzitým prechádza mládež so zlatými šperkami s rešpektom či strachom okolia. Sociálne programy neexistujú, alebo ich zaisťuje miestny drogový don. Nedá sa potom čudovať, na akú dráhu sa ďalší a ďalší mladí budú chcieť dať. Zvlášť, keď sa systém otočil proti nim do takej miery, že aj policajti sú len ďalšími skorumpovanými násilníkmi, ktorí sa nezdráhajú unášať a mučiť ich kamarátov a príbuzných.
Život vo favele má vlastné pravidlá. Je to mesto v meste. Miesto, kde štát nemá žiadnu moc, kde vládne jazyk moci, zbraní a strachu. Sviatkom je, keď sa novým donom stane gangster, ktorý má aspoň nejakú spoločenskú zodpovednosť voči miestnej komunite a nie je to len ďalší grázel, ktorý sa výživa v násilí, párty a sexe.

Avšak život donov býva krátky…

Kategórie: Autori

0