Michal Červený (1990)
Vyštudoval žurnalistiku v Bratislave. Pracoval vo viacerých športových redakciách (osporte.sk, SITA, Pluska). Po odchode z denníka SME spoluzakladal Športinak.sk.
V Denníku N pracuje od januára 2017. Je spoluautorom autobiografie Mateja Tótha Odchýlka (2018) a knihy rozhovorov Telo v 21. storočí: Návod na lepší život v prebytku s Milanom Sedliakom (2020). V roku 2020 mu vyšla aj rozprávková kniha Príhody psíka Huga. Zabáva sa administráciou facebookovej stránky Hlášky dr. Frasiera Cranea.

Mgr. Tomáš Mihalík, PhD. (1981)
Absolvent FTVŠ UK v Bratislave. Tri roky pôsobil v USA ako kondičný tréner tenistov, medzi inými spolupracoval aj s bývalou svetovou jednotkou Lleytonom Hewittom. Dnes silový a kondičný tréner, spoluzakladateľ a spolumajiteľ tréningovo-rehabilitačného centra Health & Performance. Cvičí s ním aj Adela Vinczeová.

mojE-knihy vám chcú ponúknuť ďalšiu zaujímavú knihu týkajúcu sa životného štýlu, teda toho zdravého – Pohyb je liek. Návod na život bez bolesti (2023). Michal-reportér sa bude rozprávať s odborníkom Tomášom:
Po40tke nám svalstvo začne atrofovať, teda strácať krásnu mladú pružnosť. Treba jej totiž začať pomáhať – ako? Dobre tušíte: cvičením. Ak pohyb chýba, každú dekádu nám odchádzajú percentá svalovej hmoty. Dosť desivé. Ale riešiteľné.
Keď prídete do fitka, ako laik máte okamžite potrebu “pumpovať” bicepsy. Avšak odborník radí, že je dobré mať odbornú poradu a robiť to kvalitne – veď čas strávený vo fitku nás nemusí nutne skrášliť, ak použijeme hurá-systém. A tu treba rozmýšľať, aj keď telo je telo.
Nesmierne dôležité je rozcvičenie, nie také šup-šup, ale možno aj také dlhšie – Tomáš ho robí veru už aj hodinku, hodinku a pol. A ak telo potrápite, treba mu dodať aj strečingové injekcie na zotavenie, pravidelne po dávkach cvikov.
A vedeli ste, že do fitka sa nemá chodiť každý deň? Priemerná frekvencia je dva dni cvič, deň oddychuj a potom hurá zas!
A pozrime sa, čo radí Tomáš, ak príde niekto s “boliestkou”:
“Ľudia za mnou prídu a chcú obklad, pofúkať, zatejpovať, namasírovať, akupunktúru. Reálne však riešia len bolesť. A keď odíde bolesť, fungujú rovnako ako predtým. Mám metódy, keď rýchlo odstránim bolesť, no cvičenie tým pre človeka hasne. Keď niekoho upozorním, že nevie pohnúť členkom, odvetí, že to tak už má päť rokov. Spýtam sa, či ho nebolí bedro. Bolí. Poviem, že to je z členka. Nechcú mi veriť, že to spolu súvisí a pýtajú sa ma, či som sa zbláznil. Odpoviem, že to tak je, nech sa na seba pozrie, aký je celý vykrivený. Málokto vie, kde môže byť príčina vzniku bolesti. A ortopédi často riešia bolesť operačným zákrokom. Ale keď človek po operácii zle rehabilituje, o dva roky sa vráti s druhým kolenom, s bedrom alebo boľavými krížami. Ak človek zle zrehabilitoval členok, ktorý si poranil pred piatimi rokmi, môže byť dôvodom dnešnej bolesti kolena či chrbta.”
Tak si prečítajte knižku a – šup do telocvične, najlepšie s priateľmi!

Kategórie: Autori

0