Krásna zrelá dlhovlasá brunetka začínala svoju detektívnu kariéru s vedomím, ako veľmi sú českí krimi-autori podceňovaní. Nedala sa a vytvorila kultového vyšetrovateľa a úspešné kriminálky práve na domácej scéne – zoznámte sa:
Michaela Klevisová sa narodila v roku 1976 v Prahe. Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Karlovej a od roku 1997 v tomto odbore pracuje. Je redaktorkou časopisu Cosmopolitan, kde má na starosti napríklad rubriku o knižných novinkách. Písala články o trhu s umením a výstavách výtvarného umenia pre magazín Hospodárskych novín IN a v cestovateľskom magazíne Travel Digest publikovala reportáže zo svojich ciest. V roku 2008 sa scenáristicky podieľala na niekoľkých epizódach seriálu Ulica, uvádzaného v televízii Nova. Cestovanie je jej najväčším koníčkom; navštevuje najradšej severské krajiny a najväčší dojem na ňu zatiaľ urobilo putovanie po fínskom Laponsku. Už v detstve prepadla svetu konských dostihov, o ktoré sa intenzívne zaujíma dodnes. No, neskutočne zaujímavá osobnosť a tešme sa, že to vieme zdieľať cez písmenká s ňou…
Za svoju prvotinu, román s detektívnou zápletkou Kroky vraha (2007), dostala v roku 2008 od českej sekcie Asociácie autorov detektívnej literatúry (AIEP) Cenu Jiřího Marka za najlepšiu detektívnu knihu roka.
Neskôr pribudli ďalšie chvály jej pera:
2012 – Cena Jiřího Marka – kniha Dom na samote
2008 – Cena Jiřího Marka – kniha Kroky vraha
Naše/vaše mojE-knihy pripravili ochutnávku zo série s vyšetrovateľom Bergmanom – Drak spí (2023):
“Predstavila som si človeka, s ktorým by som dokázala dlhodobo vychádzať, a vyšiel mi z toho Bergman. Je mi blízky tým, že sa na nič nehrá, je sám so sebou vyrovnaný, je schopný empatie a pokory voči životu. Vyžaruje prirodzenú autoritu bez toho, aby robil veľké gestá, dokazoval si svoju silu a trúsil ohrobené hlášky. Som s ním veľmi spokojná, rada sa k tej postave vraciam. V mojich detektívkach zostane navždy nesmrteľným – šesťdestiatnikom.”
Príbeh nazvaný mnohoznačne a tajnosnubne Drak spí je veľmi dobre prepracovaný. Sudetská dedina s pár popisnými číslami je plná sprisahancov a čudákov. Čitatelia postupne, premyslene zverujú ďalšie detaily o postavách, ktoré sa podobne ako u Agathy Christie schádzajú na jedno miesto a tam potom očakávajú veľké odhalenie, aj o ich vzájomných vzťahoch. S každou kapitolou pribúdajú dômyselne umiestnené otázky a nové, alebo skôr staronové záhady. A postavy sú veľmi atraktívne: mladučká blogerka-cukrárka Natália, dedko Hokr, ktorý po dcérskej smrti vychováva od novorodeniatka sám samotinký vnuka, zmiznutá nezamestnaná servírka Baruna, psychickými ťažkosťami sužovaná Elina…
Nejde o klasickú detektívku, skôr o spoločenský román s detektívnou zápletkou. Rozpráva sa v tretej osobe, pričom žiadna z postáv nie je tou hlavnou, čo rozširuje možnosti perspektívy, takže vidíme príbeh z rozličných uhlov pohľadu. Je pravda, že sa tak čitateľ príliš nemá s kým identifikovať, najmä keď isté osoby z deja náhle miznú… Ale to nie je na škodu veci.
Autorkin Hercule Poirot či slečna Marplová – Josef Bergman, tentokrát z Prahy vyráža za prípadom do Sudet so štyridsaťdvaročnou kolegyňou, kriminalistkou Sylviou Sedlákovou.
“V mladosti som milovala Vraždy v Midsomeri, sledovala som ich s babičkou. Som pacifistka a také sú aj moje detektívky,” toľko autorka.
Audioknihu číta Kristína Kociánová.