Kate Thompson
Kate Thompson sa narodila v Londýne a pracovala ako novinárka pre ženské časopisy a národné noviny. Neskôr presedlala na písanie beletrie a literatúry faktu. Za posledných desať rokov vydala dvanásť titulov, z ktorých tri sa dostali do prvej desiatky rebríčka bestsellerov Sunday Times. V súčasnosti žije v Sunbury s manželom, dvoma synmi a dvoma zachránenými lurchermi Tedom a Saphie.
Malá vojnová knižnica (2023), to je titul webu mojE-knihy pre vás, milé ženy-romantičky:
Tento román je založený na pravdivom príbehu knižnice Bethnal Green v Londýne. Píše sa rok 1944… Keď počas náletu nemecké bomby zborili jej strechu, táto londýnska knižnica sa presťahovala do podzemného tunelu metra, kde poskytovala knihy, útechu, prístrešie a útočisko počas náletov. Bola majákom pre Londýnčanov počas vojny a dejiskom jedného z najväčších príbehov odboja počas 2. svetovej vojny.
Bývalá knihovníčka Clara Buttonová s najlepšou priateľkou Ruby Munroeovou z nej postupne vytvoria srdce celej komunity. Učia sa v nej nevzdelané deti z robotníckej triedy a ženy si tam požičiavajú pokrokovú literatúru. Lenže vojna sa vlečie a odhodlanie žien vytrvať vo svojom úsilí osud trpko pokúša. Smrť je všadeprítomná a ľudí pred ňou neochráni ani podzemný úkryt…
A ako vznikol príbeh o podzemnej knižnici?
Ako dieťa, ktoré vyrastalo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia som zbožňovala chodiť do miestnej knižnice, keďže som pochádzala z domácnosti, ktorá by sa dala opísať ako hlučná. Vychutnávala som pocit samoty a poriadku, mala som rada omamnú vôňu starého papiera a nádherný zvuk úderu knižničnej pečiatky. Bol to pre mňa oddych.
popisuje Kate
Pritom nešlo o nejakú krásnu architektúru, vlastne to bola strohá betónová škatuľa s drsnými sivými kobercami, ale na tom nezáležalo. Bolo to jej miesto a živo si spomína na úžasný pocit pokoja a slobody, ktorý ju premohol, keď prekročila prah dverí.
Bolo to moje útočisko. Najprv prišiel rituál výberu knihy, potom som si ju odniesla čo najďalej od všetkých v knižnici, sadla som si na malú zelenú plastovú stoličku a jednoducho sa ponorila do príbehu. Stavím sa, že si pamätáte výzor, pocit a vôňu knižnice svojho detstva.
Objavenie pravdivého príbehu o podzemnej knižnici v tuneli metra počas náletov ju absolútne uchvátilo a vedela, že sa neuspokojí, kým ten príbeh nenapíše. Nádherne výstredné postavy vrátane Clary a Ruby, pána Chumleyho a takzvaných „tunelových potkanov“, teda detí, ktoré vyrastali v podzemí, skrátka vypochodovali z jej predstáv rovno na stránky knihy, ktorá vám pripomenie čaro knižnice z vášho detstva, vôňu kníh a lásku k čítaniu.
Malá vojnová knižnica je inšpiratívny príbeh, ktorý sa dotkne vášho srdca a podmaní si vás. Fascinujúci výlet do minulosti, kus neznámej histórie, ktorý autorka podáva pútavo a autenticky. Jej rozprávanie je veľmi živé, svieže, dojímavé, podarilo sa jej oživiť históriu pred vašimi očami.
No tak?