Karl May

Karl May bol nemecký spisovateľ. Narodil sa 25. februára 1842 v Ernsthale a zomrel 30.  marca 1912 v Radebeule. 

Karl May bol piatym zo 14 detí chudobného tkáča v Erzgebirge. Detstvo mal biedne. Do piatich rokov bol slepý a až v piatich rokoch sa dvom doktorom podarilo vrátiť mu zrak. V škole bol veľmi nadaný a jeho otec veľmi chcel, aby bol vzdelaný. Pod prísnym dohľadom otca sa Karl May učil po anglicky, francúzsky a latinsky a čítal a prepisoval knihy. Keď mal štrnásť rokov, ukončil školu a nastúpil do učiteľského seminára vo Waldenburgu. V rokoch 1875 až 1877 bol redaktorom v Drážďanoch, neskôr bol činný ako spisovateľ. Spočiatku písal len dedinské poviedky, humoresky a pár románov, ktoré predávali podomoví obchodníci. Potom začal písať aj dobrodružné a cestopisné príbehy, vďaka ktorým sa stal jedným z najčítanejších nemeckých autorov. Tieto romány a poviedky sa odohrávajú najmä v prostredí Divokého Západu a Predného Orientu.

Karl May sa o svojich cestách chystal vydať ďalšiu  knihu, jej napísaniu však zabránila jeho smrť. O jeho cestách po svete existujú len dohady. 

Diela:

Jeho najznámejšími dielami sú knihy o indiánskom náčelníkovi Winetuovi a jeho pokrvnom bratovi Old Shatterhandovi.

Iné diela sú napríklad: Petrolejový princ (1941), Poklad v striebornom jazere (1931), Hrdinovia prérie (1966) a mnoho ďalších cestopisných a dobrodružných kníh.

Kategórie: Autori

0