Čierno-biele fotografie, dych sveta prelomu storočí – hrubé obočie, mierumilovný pohľad, široké pery so zatajeným úsmevom. Pozeráme sa na Karla Poláčka (22.3.1892, Rychnov nad Kněžnou – 21.1.1945, Gliwice, Poľsko), českého spisovateľa a novinára židovského pôvodu.
Narodil sa do rodiny židovského obchodníka. Už od 15 rokov žil v Prahe, kde vyštudoval gymnázium a právo na Karlovej univerzite, ale štúdiá nevítane zasiahla prvá svetová vojna a Poláček sa do Prahy vracia až po nej.
Stal se redaktorom Lidových novin. Prispieval svojimi stĺpčekmi, reportážami zo súdnych prípadov, poviedkami a fejtónmi. Za okupácie písal do novín pod menom maliara Vlastimila Rady. Aby sa uživil, viac ako právo začína využívať svoj literárny talent.
Keď v roku 1939 vypukol fašizmus, jeho činnosť bola prerušená. Bol Židom, a preto bol v roku 1943 odvlečený do Terezína (prihlásil sa dobrovoľne do transportu po tom, čo doň bola zaradená jeho životná družka) a potom transportovaný do koncentračného tábora do Osvienčimu. Pôvodne sa predpokladalo, že zomrel v Osvienčime v plyne, ale jedna svedkyňa potvrdila, že to prežil a dostal sa do tábora Hindenburg, kde napísal krátku divadelnú hru, a následne do tábora Gliwice. Tu už selekciu neprežil a bol nacistami popravený.
Námetom Poláčkových próz je ľudská malosť, videná humorne aj tragicky. Satirický je Dom na predmestí s postavou jeho neznášanlivého majiteľa nadstrážnika Faktora. Naopak komický ráz má román Muži v offside, o otcovi a synovi – futbalových fanúšikoch, s výstižným popisom psychológie športových divákov. Komický je i hrdina románu Michelup a motocykel – svojimi „výhodnými“ nákupmi (napríklad motocyklu, aj keď ho nevie šoférovať).
Do svojho rodiska umiestnil dej románovej tetralógie (piaty diel nedokončený): Okresné mesto, Hrdinovia tiahnu do boja, Podzemné mesto a Vypredané. Zobrazuje v nej občanov mesta od žobrákov po dôstojníkov, predovšetkým však rodinu mladého Jaroslava Štědrého. To všetko v dusnej atmosfére pred 1. svetovou vojnou a počas nej. Ani cez vojnu však nie sú schopní zbaviť sa svojich malicherných slabostí.
Za okupácie vydal pod menom Vlastimila Rady román opäť z malomestského prostredia – Hostinec u Kamenného stola. Posmrtne potom bola vydaná jeho humorne ladená kniha Bolo nás päť. Pre deti je určená aj rozprávka Edudant a Francimor. Poláček bol okrem iného aj veľkým znalcom a zberateľom židovských anekdot.
mojE-knihy ponúkajú široký diapazón jeho diel. Právom mu patrí miesto v Zlatom fonde českej literatúry. Neveríte?