Julian Patrick Barnes, pseudonym Dan Kavanagh (9.01.1946, Leicester, Anglicko) je typický anglický spisovateľ, povahou aj dielom. Jeho dielo býva radené k postmodernej literatúre.

Roku 2011 vyhral prestížnu Man Bookerovu cenu za román Vedomie konca. Na cenu bol predtým už trikrát nominovaný: za romány Flaubertov papagáj, England, England a Arthur & George.

Vyštudoval City of London School a prestížnu Magdalen College, Oxford. Po tom, čo pracoval ako autor hesiel v Oxford English Dictionary, sa vydal na novinársku dráhu, najskôr ako kritik v Times Literary Supplement, potom ako redaktor New Review. Dlhé roky tiež pôsobil ako televízny kritik u The Observer. Svoje články vydal v roku 1995 pod súhrnným názvom Letters from London 1990-95.

Debutoval v roku 1980 prózou Metroland. Druhým románom, Before She Met Me (1982), sa pokúsil zachytiť zložitosť medziľudských vzťahov, predovšetkým medzi muži a ženami. Diela, ktorými sa preslávil a vydobyl si slávu a uznanie, mali ešte len prísť. V roku 1984 publikoval (po niekoľkých detektívnych románoch pod pseudonymom Dan Kavanagh) experimentálny román Flaubertov papagáj (MF 1996). Tento realistický príbeh anglického lekára Geoffreyho Braithwaita, posadnutého Gustavom Flaubertom, zožal obrovský úspech.

Zatiaľ posledné Barnesovo dielo, Arthur & George, je syntézou historického románu z prelomu 19. a 20. storočia a dômyselnou hrou s osudmi slávneho autora detektívnych románov Sira Arthura Conana Doyla. Barnes i v tomto prípade čerpá z archívnych materiálov, ale zaobchádza s nimi voľne, mnohé si domýšľa, prikresľuje a spája v nových súvislostiach.

mojE-knihy prinášajú audioknihu nahovorenú skvelým Viktorom Preissom s jeho jedinečným zamatovým hlasom, Jediný príbeh (2020):

Román o láske starnúcej ženy a mladého študenta so všetkými súvislosťami a dôsledkami, ktoré môže priniesť. Ako väčšina jeho románov je rozdelený do 3 častí, chronologicky vedených za sebou, kde dochádza k postupnému odhaľovaniu a prehlbovaniu pohľadu na osudový vzťah. Milostný román na pozadí britskej spoločnosti 60. rokov, vrátane jej zakorenených klišé a prudérnosti.

Prvú časť akoby rozprávalo radostné rozbláznené kozľa. Mladistvá radosť, bezstarostnosť až ignorantstvo či nezodpovednosť vám ale učarujú tak, že tiež máte chuť mať znova devätnásť… Druhá časť je už realita sama. Naznačuje, že život nebude smerovať do ružových obláčikov a aj sebezamilovanejšie kozľa sa musí pozrieť pravde do očí a prijať ju v celej svojej podstate. Tretia časť je spomínanie a bilancovanie starého muža, ktorého schvátila láska a urvala aj kus jeho samotného. Nie je to dráma, kde striekajú slzy, ale do smiechu vám tiež nie je a zostávajú vo vás tisíce otázok, čo by ste si s takou láskou počali vy??

Zamiloval sa ako muž, ktorý pácha samovraždu…

Obsah knihy, príbeh a hlavne autorove úvahy, to boli akoby mimochodom servírované lahôdky, ktoré vás často donútili vracať sa a znovu si prečítať celé odstavce… Väčšinou sa týkali vzťahov medzi manželmi, lásky, zvykov, spôsobu života, zmien pohľadu na svet i na život s postupujúcim vekom; veľa postrehov, ktoré stojí za to prečítať si a premýšľať o nich…

Priatelia – Julian Barnes!

Kategórie: Autori

0