Severský sympaťák z Osla Jo Nesbo (1960) je súčasný nórsky spisovateľ, ikona severskej krimi, úspešný hudobník, pôvodným povolaním ekonóm a finančný analytik.
Po úspešnej kariére popového hudobníka v skupine Di Derre debutoval v roku 1997 detektívkou Netopierí muž, za ktorú si vyslúžil ocenenie najlepší škandinávsky kriminálny román roka. Za svoje romány získal množstvo literárnych ocenení. Patrí medzi najprekladanejších autorov súčasnosti: Päťdesiat miliónov predaných výtlačkov preložených do viac ako päťdesiatich svetových jazykov.
Vo svete aj u nás si získal čitateľov sériou krimipríbehov so svojráznym inšpektorom Harrym Holeom.
Okrem iného sa živil ako taxikár či novinár, začal písať v podstate len na skúšku a mal spočítané, že vyžije päť rokov z nasporených peňazí, ak neuspeje. Uspel. A odvtedy si zakladá na starostlivej príprave pri písaní všetkých kníh a práve fáza zberu materiálu ho vraj na celom procese baví najviac.
Na sociálnych sieťach nekomunikuje s čitateľmi, strach z výšok lieči horolezectvom:
“Lezenie sa stalo mojou vášňou, hoci som s ním začal pomerne neskoro, mal som okolo päťdesiatky. Pritom som pôvodne trpel strachom z výšok, možno preto ma lezenie svojím spôsobom fascinovalo. Pred rokmi som si dal za cieľ, že chcem liezť na úrovni osem (vysoký stupeň náročnosti, ktorý zahŕňa takmer vodorovné previsy, teraz vraj spisovateľ zvláda úroveň sedem, pozn. autora). A píšem tiež novú knižku o lezení. Tá sa bude do veľkej miery týkať Lynn Hill, americkej horolezkyne a športovej lezkyne.”
Jeho dvorným miestom je nórske hlavné mesto Oslo tak, ako ho vidí on. Vraj je v jeho knihách na 90 percent reálne, aj keď býva kritizovaný, že toto mesto vykresľuje omnoho ponurejšie, ako naozaj je. Citujme: “Vyzerá to tak, že čím lokálnejšie píšete, tým globálnejšie komunikujete. Každý na svete sa dokáže stotožniť s mestom, ako je Oslo. Možno to súvisí s našou súčasnou komunitou čitateľov a s tým, že zdieľame toľko kultúrnych podobností. Preto je na svete stále jednoduchšie čítať národnú literatúru.”
A plní aj otcov sen?: “Môj otec zomrel, keď mal 72 rokov, a jeho snom bolo celý život napísať knižku. Ale nikdy nemal čas si to splniť. V tom momente som si uvedomil, že ak niečo chceme v živote urobiť, nemali by sme to odkladať. Nikdy nevieme, kedy bude neskoro.”
A ako reaguje na otázky typu – Harry Hole je vaša kópia?
“Ja a Harry Hole sme tak zo 73 percent rovnakí. “ Šalamúnsky výpočet – necháme na vašu predstavivosť…

Na portáli mojE-knihy ponúkame rad jeho diel. Skúsme malú ochutnávku zaujímavým príbehom Pancierové srdce (2016):
Dá sa uniknúť pred vlastnou minulosťou? Pýta sa hlas na obálke knihy.
Našli sa mŕtvoly dvoch žien v ich krvi, žiadne dôkazy. Adrenalínová jazda na napätí, prekvapivých zvratoch a poriadnej dávky severskej temnoty a krutosti, voči ktorej nie je imúnny ani hlavný hrdina. Po Snehuliakovi, ktorý sa zdal vrcholom autora je jasné, že má na viac – skrátka, Pán spisovateľ.
Harry však bojuje na 3 frontoch súčasne. Prvým frontom je spomínané vyšetrovanie niekoľkých vrážd. Na to je Harry naslovovzatý odborník, no keď mu nohy podkopávajú detektívi z iného oddelenia – Kriposu – prípad a jeho vyšetrovanie sa stáva komplikovanejšou vecou. Boj na ďalšom fronte o to, kto prevezme kriminálne oddelenie je neľútostný a vplyvní ľudia na oboch barikádach sú ochotní kvôli výhre urobiť čokoľvek. No a v neposlednom rade je tu posledný front a to ten najkomplikovanejší – jeho osobný život. Koniec koncov, aj Harry je len človek a nie na každom fronte sa dá uspieť a je len na ňom, aby si určil priority.

Pancierové srdce je knihou, na ktorú budete určite dlho spomínať…

Kategórie: Autori

0