Jakub Mařík (10. októbra 1981, Teplice) je spisovateľ v najlepších rokoch, ktorý vyštudoval právnicko-ekonomickú školu, je v súčasnosti prekladateľom z angličtiny a jedným z najvýraznejších autorov súčasnej českej sci-fi & fantasy a má na konte viac ako dvadsať poviedok, z ktorých nejznámějšia je paranormálna detektívka Absolútna smrť, za ktorú bol v roku 2008 nominovaný na Cenu Karla Čapka.

Publikuje v antológiách (Drakobijci, Zdrapy rubáša, V tieni ríše a iné) a časopise Pevnosť, do populárnej série Kladivo na čarodejov prispel šiestou epizódou nazvanou Drsné sny (2014). V súčasnej dobe sa venuje predovšetkým military sci-fi sérii UTSS Salamis, ktorú má tvoriť päť samostatných románov (V tieni slnka, V ľadovom zovretí, V Krvavom páse, V mŕtvej zóne, V jame levovej) a zbierka kratších textov V nefritovej klietke.

Dlhé roky prispieval len do literárnych súťaží, jeho práce je možné nájsť napríklad v zborníkoch Drakobijci alebo Mlok. Dnes sa však s jeho tvorbou môžeme pravidelne stretávať na stránkach Pevnosti a tiež ich nájdeme v poviedkových zbierkach (Zdrapy rubáša, Pena dejín). Charakteristické pre Maříka je, že sa neobmedzuje na jeden žáner, ale naopak ich pravidelne vo svojej tvorbe strieda. Mezi jeho publikovanými poviedkami preto môžeme nájsť fantasy klasickú (Lazaret) aj historickú (Koboué), paranormálnu detektivku (Absolútna smrť), sci-fi (TAVA-24) alebo ľahší kyberpunk (Červené polia elyzejské).

V roku 2006 zvíťazil v súťaži Vidiaci so svojou poviedkou Nahanni. V tom istom roku zvíťazil v súťaži O fľaštičku miruvoru s poviedkou Srdce Hory.

Jakub Mařík žije v Novosedliciach u Teplic a vo voľných chvíľach holduje turistike, záhradničí, číta a skladá puzzle.

Ponúkame napríklad aj jeho dielo V ľadovom zovretí (2021): Posádka UTSS Salamis musí vyriešiť nebezpečnú úlohu na zamrznutej planéte Marzanna-3… Keď automatická prieskumná sonda na vzdialenej planéte Marzanna-3 nájde takmer nepoškodenú prieskumnú loď Fridtjof Nansen, ľudstvu sa predostrie šanca, na ktorú čaká už mnoho rokov. V ľade zamrznuté plavidlo, pred tromi rokmi preukázateľne unesené tajomnými Korzármi, v sebe môže ukrývať cenné nepriateľské technológie a možno aj telá samotných Korzárov, ktorí s ľuďmi vedú nevyhlásenú vojnu. Najbližším plavidlom, ktoré môže vzácny nález preveriť, je UTSS Salamis. Ta práve kotví pri pohraničnej stanice UTSS Šanghaj, kde prechádza generálnou údržbou po bitke s Korzármi. Aj keď opravy eště nie sú ani zďaleka dokončené, musí sa Salamis s posádkou provizórne doplnenou čínskymi námorníkmi a výskumným tímom rozviedky vydať ďaleko za hranice kolonizovaného vesmíru, aby tam vrak korzárskej lode zaistila. Otázkou však oůstáva, ako sa Fridtjof Nansen na Marzanne-3 vlastne ocitol? Čo ho prinútilo pristáť a aké dalšie hrozby sa skrývajú v ľadovom zovretí mrazivej planéty? Kniha je 2. dielom série UTSS Salamis.

Kategórie: Autori

0