J. K. Rowlingová

J. K. Rowlingová je britská spisovateľka, scenáristka a filmová producentka.

Narodila sa 31. júla 1965 v Yate v Spojenom kráľovstve.

Navštevovala strednú školu vo Wyedean Comprehensive, kde už vtedy rozprávala príbehy svojim priateľom. Po štúdiách francúzštiny a literatúry na University of Exeter sa presťahovala do Londýna, aby robila prieskum a pracovala ako bilingválna sekretárka pre Amnesty International. V tomto období, počas jednej štvorhodinovej cesty z Manchestru do Londýna, dostala nápad napísať príbeh o mladom chlapcovi navštevujúcom čarodejnícku školu. Kým sa dostala do cieľovej stanice, mala už vo svojej hlave postavy a dobrý základ pre knihu Harry Potter a Kameň mudrcov, na ktorej začala pracovať počas obednej prestávky.

Diela:

Preslávila  ju knižná séria Harry Potter, ktorá vzbudila svetový záujem. Za štvrtý diel série – Harry Potter a Ohnivá čaša – získala cenu Hugo za rok 2001 v kategórii román. 

V roku 2001 vyšli knihy Metlobal v priebehu vekov a Fantastické zvery a ich výskyt a v roku 2008 Rozprávky Barda Beedla, ktoré sú tiež z čarodejníckeho prostredia.

Pre dospelých vyšla v roku 2012 kniha Prázdne miesto a v rokoch 2013-2018 séria detektívnych  kníh  o súkromnom detektívovi Cormoranovi Strikovi (Volanie kukučky, Hodvábnik, V službách zla, Smrtiaca biela), ktoré napísala pod pseudonymom Robert Galbraith.

V roku 2004 časopis Forbes odhadol jej majetok na 576 miliónov libier, čo ju robilo vôbec prvou milionárkou medzi spisovateľmi. Potom však stratila svoj status milionárky kvôli peniazom, ktoré rozdala charite.

Foto: Daniel Ogren CC BY 2.0

Kategórie: Autori

0