Sympatická usmiata blondínka, ktorá na vás vykukuje z rôznych zákutí záhrady – raz s kvietkom, inokedy so sadeničkou, košíkom či svojou knižkou, ktorú reklamuje – ako ináč – v záhrade!
Pri pohľade na jej optimizmus zrazu aj tí, čo od týchto “záležitostí” dávajú ruky preč, dostanú chuť niečo si prečítať, dozvedieť sa.
Hanka Sekulová (1964, Bratislava) vyštudovala agronómiu na univerzite v Nitre (1987), absolvovala množstvo kurzov o permakultúrnych záhradách, workshopy o zelených strechách, má viacročnú prax na svojich a iných záhradách. V súčasnosti žije s rodinou a vychutnáva si svoju úžasnú záhradu v Ivanke pri Dunaji.
Je autorkou viacerých kníh ako si nasadiť, vypestovať, nazbierať, navariť, pripraviť, namiešať to najcennejšie, čo máme – zdravie z prírodnej záhrady. Ako si zdravú prírodnú záhradu môžeme sami vymyslieť a vytvoriť. Pozná jednoduché návody, ako si navrhnúť hlavné prvky malej prírodnej záhrady tak, aby vytvorili funkčný permakultúrny celok. V jej publikáciách je vždy veľa praktických postupov, návodov, fotografií a tiež ukážky návrhov existujúcich prírodných záhrad, ktoré autorka projektovala.
Jej záber zasahuje aj do kategórií ako domov, hobby, záhrada, bylinková lúka, dizajn eko záhrady, hydina, jazierko, navrhovanie malej záhrady, opeľovače, permakultúra, prírodné záhrady, projekty záhrad, včely, záhony, záhrada bez chémie, zdravé pestovanie, zvieratá v záhrade.
Nás zaujalo cudzie slovo permakultúra, ktorý autorka preberá “odpredu – odzadu” vo viacerých knižkách.
Názov – „perma“, od slova permanentný, v zmysle trvalo udržateľný, a „culture“, čo zo začiatku znamenalo agriculture, teda poľnohospodárstvo, a neskôr sa rozšírilo na kultúru ako takú, to znamená celé naše fungovanie a vzťahy s okolím v tom najširšom zmysle slova. Ide o fungovanie, ktoré čo najmenej vyčerpáva nás samých aj okolité prostredie, takže sa všetko dokáže prirodzene obnovovať. Alebo ešte jednoduchšie: treba robiť veci tak, aby ste sa čo najmenej narobili, čo najmenej minuli, a mali pritom čo najväčší úžitok. K tomu patrí aj uvedomenie si toho, čo a koľko naozaj potrebujeme, vytvorenie vhodných priestorov a pestovanie len potrebného množstva. Jednou zo základných zásad permakultúrnej (alebo aj prírodnej) záhrady je fungovanie v súlade s prírodou.
Ďalším dôležitým princípom zdravej prírody, a teda aj správnej permakultúrnej záhrady, je rôznorodosť. Mať prvky osadenstva, ktoré sa samé množia, takže ich netreba každý rok prácne sadiť alebo siať, využívanie toho, čo nám záhrada dáva, vrátane vracania zdrojov v čo najväčšej miere naspäť do záhrady. Napríklad živiny sa majú vrátiť do pôdy a klasické kompostovanie nie je jediná možnosť. Permakultúrna záhrada je teda taká záhrada, v ktorej treba používať viac zdravý sedliacky rozum, než zdravé sedliacke ruky.
Wau, tak to je naozaj chytľavý nápad!
Pozrime sa do konkrétnej publikácie. Chcete mať záhradu v ktorej sa nepoužíva žiadna agresívna chémia? Aké rastliny vyberať, aby nepotrebovali chemické barličky, čo a kam zasadiť? Jednoduchý popis a prehľad vhodných stromov, kríkov, trvaliek, rozdelených podľa logických celkov, na základe osobných skúseností o prírodných jedlých liečivých záhradách – o tom je kniha Rastliny v malej permakultúrnej prírodnej záhrade (2019).
Na zdravie!