Gustáv Murín (9. apríl 1959, Bratislava), pseudonym: Ján V. Lucian Medzinárodný sa narodil v rodine vysokoškolského profesora. Vyštudoval Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave (1983). V roku 1984 získal titul doktora prírodných vied a roku 1991 sa stal kandidátom vied. Pôsobí ako vedec na Botanickej fakulte PF UK.

Prvé texty publikoval v časopisoch Slovenské pohľady, Literárny týždenník, Romboid, Dotyky. Založil Klub mladých dramatikov (1985) a Kruh mladých autorov (1986). Ako samostatný editor zastupoval časopis Playboy na Slovensku (1994). Spisovateľské štipendiá získal v USA, Poľsku, Švajčiarsku, Srbsku, Grécku, Španielsku či Turecku. Jeho vybrané texty boli preložené do 49 jazykov a publikovaných v krajinách ako Afganistan, Cyprus, Egypt, Grónsko, Chorvátsko, India, Taiwan, Ukrajina, USA atď. V rokoch 2000, 2002, 2009 sa stal predsedom slovenského P.E.N. centra, roku 2011 čestným predsedom.

Čo sa týka jeho tvorby, debutoval v roku 1989 Prípadom pochovaného cintorína v češtine, na Slovensku bola kniha komunistami zakázaná. Doteraz vydal 50 kníh (v angličtine, češtine, vo francúzštine, v hindí, chorvátsky, bulharsky, srbsky a maďarsky): romány, novely, zbierky poviedok a esejí, zbierku úvah, štúdie. Svojím záberom tém evokuje renesančného polyhistora – posúďte sami : mafia, biológia, manželstvo a sex, popularizačné encyklopédie, komici, šéfkukár, cestopisy, začal dokonca rozvíjať sci-fi žáner. Popri spisovateľstve zaujme aj autorstvo a moderácia TV relácií, rozsiahla rozhlasová tvorba a divadelné skúsenosti.

Poďme trošku zafokusovať aspoň na chuťovky. Najväčší čitateľský ohlas zaznamenala jeho „Mafiánska séria“: Mišenkovci, Mellovci, Sýkorky, Takáčovci, Piťovci, Rusko, Kočner, Gorila – mafia v Bratislave, Nitre, Poprade. Dvadsiatka kníh, ktoré podrobne rozoberajú bosov podsvetia a praktiky klanov.

Pokiaľ máte záujem len o niečo encyklopedické, vyskúšajte Mafiu na Slovensku – stručné dejiny zla (2009). Je to unikátna encyklopédia o slovenskom podsvetí v rokoch 1990 – 2021. Na viac ako 150 stranách hutného textu nájdete všetko, čo autor 20-tich kníh s mafiánskou tematikou a série TV-dokumentov o slovenskej mafii vyčítal z 32 knižných a 2 172 časopiseckých, novinových a internetových položiek. Je to drsné, ale poučné čítanie…A má aj pokračovanie v ďalšej knihe. Autor vzdáva hold slovenskej investigatívnej žurnalistike a novinárom, ktorí sa nebáli odhaľovať nekalé činy mafiánov.

A niečo z úplne iného súdka – kniha Komáre v raji (2019) obsahuje 44 cestovných príbehov z 21 krajín (ako India, Egypt, Francúzsko, USA a ďalších). Je v nich napätie, poučenie i humor.

A uverili by ste, že spisovateľ zaoberajúci sa mafiánmi a cestovaním môže písať aj o manželstve?

 V Návode na manželstvo (2015) predstavuje zábavné eseje, v ktorých sa vedecké poznatky a zistenia z oblasti biológie, etiky, psychológie, antropológie, sexuológie i matrimoniológie kombinujú so schopnosťou originálnej rozprávačskej a výkladovej dikcie okorenenej osobnou skúsenosťou. Nájdeme tu prednášku aj vtip, sentenciu aj príbeh, úvahu či klebietku; autor tu vystupuje ako vedec, manžel, rodič, zabávač, terapeut, kamarát, chlap od stola i žena v zástere atď. Od myknutia kútikom až po rehot, no autor si pritom udržiava diskrétnosť. 

Čítanie jeho diel je živé, pútavé, šťavnaté. Murínovi rozhodne nemôžeme uprieť schopnosť zaujať až provokovať. Vzbudiť pozornosť i inšpirovať. Moderný polyhistor.

Kategórie: Autori

0