Z dobových čiernobielych fotografií z prelomu 19. a 20. storočia na nás pozerá typicky vyzerajúci dobový spisovateľ a bohém – tmavý kabát, vesta, kravata, menšie okrúhle okuliarky, fúzy a brada: Gaston Leroux (6. máj 1868, Paríž – 15. apríl 1927, Nice, Francúzsko), autor celosvetovo kultového románu Fantóm opery (1910), francúzsky spisovateľ, dramatik a novinár.

Narodil sa v Paríži a vyštudoval tu právo (1889). Celé svoje dedičstvo prehýril v alkohole a hazardných hrách, začal preto pracovať ako kritik pre denník L´Echo de Paris.

V rokoch 1894 až 1906 precestoval Európu, Áziu a Afriku ako spravodajca. Podával správy o revolúcii v Rusku z roku 1905. Od roku 1909 sa začal výhradne venovať písaniu divadelných hier a románov. V roku 1919 založil vlastnú spoločnosť Cinéromans, ktorá natáčala filmy. Zomrel na akútnu infekciu močových ciest.

Na portáli mojE-knihy vyberme iné dielo ako jeho svetoznámy román – a to dobrodružný príbeh z gangsterského prostredia Jimov súkromný život (1940):

Krátky príbeh vás zavedie do obdobia prohibície v USA. Jim Clark je vzorný manžel a otec a jeho najbližšia rodina vôbec netuší o jeho druhom, odvrátenom živote – živote nebezpečného gangstra, ktorý pre svojho šéfa urobí všetko. Avšak raz dôjde ku nevydarenej akcii a to bude mať svoje dôsledky – okolo Jima sa začnú diať podozrivé veci.

Aj Jim zostáva zmätený – zahráva sa s ním niekto alebo sa on stáva paranoidným?

Text bol digitalizovaný zo zošitového vydania spred roku 1950 a boli v ňom vykonané minimálne úpravy.

Táto e-kniha je zadarmo!

Kategórie: Autori

0