Zavalitý muž so strniskom na tvári, s príjemným výrazom, obľubujúci jednoznačne košele – Fredrik Backman (2. jún 1981, Brännkyrka, Štokholm, Švédsko), švédsky spisovateľ a blogger. Vo Švédsku sú jeho romány bestsellermi a boli preložené do dvadsiatich piatich jazykov. Vo svete sa už predalo viac než 18 miliónov výtlačkov jeho kníh.

Narodil sa v Štokholme a vyrástol v Helsingborgu. Študoval religionistiku, ale štúdium nedokončil a pracoval ako vodič kamiónov. V roku 2012 debutoval naraz dvomi románmi, z ktorých mimoriadny ohlas zaznamenal Muž menom Ove – smutnosmiešny príbeh z bežného života s osobitým humorom. Sfilmovaná verzia v réžii Hannesa Holma s Rolfom Lassgardom v hlavnej úlohe sa stala tretím najnavštevovanejším filmom v dejinách švédskej kinematografie a nominovali ju na Oscara v kategórii najlepších zahraničných filmov za rok 2017. Druhou úspešnou knihou bol román Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa o malej vnučke a jej najlepšej kamarátke, svojráznej babičke. Backmanov osobitý humor nájdeme aj v jeho ďalších románoch: Tu žila Britt-Marie (2017) a Medveďovce (2018) s voľným pokračovaním My verzus vy (2018). Backman žije v Štokholme s manželkou a dvomi deťmi.

Máme v ponuke jeho najväčší bestseller – Muž menom Ove (2015):

Román o starom frflošovi humorne stvárňuje celý rad situácií, ktoré dôverne poznáme. Je to kniha, ktorá má svoj vlastný svet, ale zároveň nám hovorí niečo dôležité o nás a našej súčasnosti.

Ove je starší pán, aký žije snáď v každom obytnom dome – večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného.

Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.

Príbeh sa nesie v podobnom duchu ako román Jonasa Jonassona Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol alebo film Tak dobre, ako sa len dá s Jackom Nicholsonom.

Nemusíte chodiť do kina – zostaňte útulne doma…

Kategórie: Autori

0