Ellen Marie Wiseman je americká autorka historických románov nielen pre ženy. Postihuje závažné témy psychológie, duševného zdravia a celosvetovej nákazy. Hlavnými hrdinami jej príbehov sú imigranti, siroty aj cirkusáci. Preslávila sa titulom Tmavé steny Willardu (2013).

Lásku ku knihám a k písaniu v sebe Ellen objavila, keď začala navštevovať jednu z posledných jednotriediek v štáte New York. Má nemecké korene, preto sa intenzívne zaujíma o históriu a kultúru tejto krajiny, ktorú často navštevuje.
V januári roku 2013 debutovala románom The Plum Tree, príbehom z obdobia druhej svetovej vojny o boji mladej Nemky za záchranu lásky svojho života. Kniha má autobiografický nádych, zobrazuje boj jej rodiny o prežitie i besné roky druhej svetovej vojny.
Odvtedy sa v Spojených štátoch predalo viac ako milión kópií jej románov. Dostali sa na zoznamy bestsellerov New York Times, USA Today a Publishers Weekly a boli tiež preložené do dvadsiatich dvoch jazykov.
“Som nesmierne vďačná, že žijem na krásnom brehu jazera Ontario so svojím manželom a rozmaznaným Shih-Tzu menom Izzy. Keď nie som zaneprázdnená dodržiavaním termínov milujem čítanie, varenie, záhradkárčenie, sledovanie filmov, plávanie, člnkovanie a trávenie času so svojimi deťmi a vnúčatami.”

Pozrime sa, čo máme od autorky na mojE-knihy – na historický román Strateté dievčatá z Willowbrooku (2022) v českom jazyku:
Willowbrook je miesto, kam rodičia posielajú neposlušné deti. Sage mala kedysi sestru, dvojičku. Ona má teraz šestnásť, sestru stratila pre šiestimi rokmi. Vraj zomrela. Avšak desivá pravda je niekde inde – nestalo sa tak! Rosemary bola umiestnená do štátnej školy Willowbrook a pred pár dňami sa stratila. Sage začína konať – veľa o tejto škole nevie a tak sa vydá do mestečka. Avšak – všetci si začnú myslieť, že sa vrátila Rosemary.
Dej je napínavý, realita krutá a desivá – Willowbrook existoval! Nedostatok personálu, psychofarmaká a pedagogické nezmyselnosti a trápenie boli strašidelným koktejlom vtedajšieho stavu.
Aj vďaka knihe o hrôzach vo Willowbrooku sa začalo konečne niečo diať, v roku 1972 podali rodičia piatich tisícov detí žalobu na štát New York: následne sa zúžil počet pacientov na 250 a v roku 1981 sa zariadenie konečne zavrelo úplne.

Poďte sa nami za tajomstvami Willowbrooku!

Kategórie: Autori

0