Na pohľad veľmi výrazný zjav, akoby renesančná tvár – jemné črty, orlí nos, úzke pery a s nikým nezameniteľné polodlhé blond vlasy s milónmi drobučkých zvlnených kučierok.

Dana Stabenow (27. marec 1952, Anchorage) je americká spisovateľka a novinárka, žijúca v meste Homer na Aljaške. Prevádzkuje tu centrum Storyknife Writers Retreat, určené pre workshopy a tvorivé pobyty spisovateliek zo Spojených štátov a iných krajín. Do roku 2020 vydala asi štyri desiatky kníh – predovšetkým detektívky, vedeckofantastické a historické romány.

Dana Stabenow vyrástla na menšej rybárskej lodi svojich rodičov, kotviacej v Aljašskom zálive. Už tam začala písať príbehy o iných deťoch, ktoré žijú v normálnych podmienkach na pevnine. Po štúdiách žurnalistiky na Aljašskej univerzite v Anchorage sa vydala do Európy a ako batôžkárka cestovala štyri mesiace. Po návrate na Aljašku pracovala pre ropné spoločnosti Alaska Pipeline a British Petroleum. Po tridsiatke sa rozhodla opustiť námezdnú prácu v ropnom priemysle a venovať sa spisovateľskej tvorbe. Jej prvotina Druhá hviezda vyšla v roku 1991. Medzi bestsellery patrí najmä rad detektívnych príbehov, ktorých ústrednou postavou je aleutská vyšetrovateľka Kate Shugak. Za prvú knihu z tejto edície, ktorá vyšla v roku 1992 pod názvom Chladný deň pre vraždu (2019), obdržala Dana Stabenow prestížnu cenu Edgar (Edgar Award). Severanka vydala do roku 2020 22 titulov z tohto cyklu. Za v poradí 18. knihu z tejto série Though Not Dead získala v roku 2012 cenu Nero Award.

Ponúkame pekný výber jej krimi s aleutskou Kate v češtine. Vyberme napríklad Mrazivé roztápanie (2022): Na Aljašku prišla jar a teplý južný vietor priniesol odmäk, takže rezerváciu zaplavil topiaci sa sneh. Súkromná vyšetrovateľka Kate Shugaková musí okrem hromady iných vecí vybaviť aj jednu dlho odkladanú záležitosť: vyplniť daňové priznanie. Lenže pokiaľ sa niektorým ľuďom lepí smola na päty, ona v nej musí zostať trčať až po krk, a pokiaľ sú niektoré dni zlé, tak tento je ich kráľom.

Nielen, že sa Kate musí vysporiadať s rozzúrenými medveďmi grizzly a tvrdohlavými členmi jednej rozhádanej rodiny, ale k tomu všetkému sa jej na dvorček zrúti motor prúdového lietadla. Otravní agenti Národného úradu pre bezpečnosť dopravy vyšetrujúci nehodu a mŕtvola v lese za humnami už sú potom len povestnou čerešničkou na torte. Akokoľvek sa Kate najskôr hodlá od policajného pátrania dištancovať, nakoniec sa nedokáže len nečinne prizerať, a než se nádeja, už sa s Obludou po boku vydáva po stopách nebezpečného vraha.

Severská krimi z naozajstného severu! Svojská… a priková vás ku knihe. Takže pozor!

Kategórie: Autori

0