Americko-britský miliardár, podnikateľ, kritik politiky ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ešte pred niekoľkými rokmi by bol povedal, že hlavné je robiť biznis a nie odhaľovať korupciu v Kremli. Potom sa ale stalo niečo, čo ho donútilo zmeniť názor. Stal sa aktérom jedného z najdramatickejších politických trilerov súčasnosti. V deväťdesiatych rokoch sa Bill Browder (23. apríl 1964, Princeton, New Jersey, USA) vrhol na investičnú príležitosť na rozvíjajúcom sa ruskom trhu a vybudoval raketovo prosperujúci hedžový fond Hermitage Capital. Do roku 2005, kedy ho Putin vykázal z krajiny, sa vypracoval na najväčšieho zahraničného investora v Rusku. O nejaký čas skupina skorumpovaných policajtov vyrabovala jeho moskovskú kanceláriu a s pomocou úradníkov z finančného úradu zo štátnej pokladnice ukradla 230 miliónov dolárov, ktoré Browderov investičný fond zaplatil na daniach. Všetko následne hodili na hlavu podnikateľovi a jeho najbližším spolupracovníkom: V novembri roku 2009 voviedli mladého, vychudnutého právnika Sergeja Magnitského do mrazivej izolačky moskovskej väznice. Pripútali ho k posteli. Potom k nemu pristúpili ôsmi policajti a ubili ho na smrť. Akého zločinu sa Magnitský dopustil? Svedčil proti predstaviteľom ruského ministerstva vnútra, ktorí ukradli 230 miliónov dolárov, ktoré jeden z najúspešnejších hedžových fondov na svete zaplatil na daniach ruskému štátu. Brutálna vražda Sergeja Magnitského nebola dodnes vyšetrená a vinníci neboli potrestaní. Od roku 2009, keď si Browder sám sebe sľúbil, že pomstí smrť svojho priateľa a spolupracovníka Sergeja Magnitského, vedie celosvetovú kampaň odhaľujúcu rozmach korupcie a porušovanie ľudských práv v Rusku. Bill Browder sa zaslúžil o presadenie zákona Sergeja Magnitského na pôde amerického kongresu. Zákon od roku 2012 zakazuje vstup do krajiny a nariaďuje zmrazenie účtov vrahom Magnitského a ďalším ruským občanom, ktorí porušujú ľudské práva. Browder sa v súčasnej dobe snaží o zavedenie podobnej legislatívy v Európskej únii.
Musím žiť s vedomím, že jestvuje reálna šanca, že ma Putin alebo prisluhovači jeho režimu môžu dať jedného dňa zavraždiť. Podobne ako väčšina ľudí, ani ja netúžim po smrti a nechcem sa nechať zabiť. Nemôžem tu síce uviesť všetky protiopatrenia, ktoré som urobil v záujme ochrany svojej rodiny a seba, no jedným z nich je táto kniha. Keby ma zavraždili, budete vedieť, kto to spáchal. Keď si moji nepriatelia prečítajú túto knihu, dôjde im, že o tom viete. Ak teda sympatizujete s túžbou po spravodlivosti a súcitíte so Sergejovým tragickým osudom, podeľte sa, prosím, o tento príbeh s každým, koho poznáte. Taký jednoduchý čin pomôže udržať nažive ducha Sergeja Magnitského a bude to mať oveľa väčší význam ako armáda mojich telesných strážcov.
Ponúkame vám jeho neprehliadnuteľné diela: Príkaz na zmrazenie. Skutočný príbeh o praní špinavých peňazí, vražde a úniku pred hnevom Vladimíra Putina (2023) a Zmrazené. Prípad Magnitského (2022).