Výzorom pripomína Karla Kryla. Podobnú majú aj misiu – vyjadrujú pravdu, ktorá býva často krutá: Wojciech Jagielski (1960), novinár a reportér, absolvent žurnalistiky a politológie na Varšavskej univerzite. Jeden z najuznávanejších súčasných poľských zahraničných reportérov.
V rokoch 1986 až 1991 pracoval v Poľskej tlačovej agentúre a ďalších 21 rokov bol redaktorom denníka Gazeta Wyborcza. Dnes pravidelne píše pre krakovský časopis Tygodnik Powszechny, spolupracuje s BBC a Le Monde. Venuje sa problematike Afriky, Strednej Ázie a Kaukazu. Ako pozorovateľ a novinár sa zúčastnil ozbrojených konfliktov v Čečensku, Afganistane, Tadžikistane alebo Gruzínsku.
Absynt vydal už štyri z jeho ôsmich reportážnych kníh. Prvá z nich bol slovenský preklad Nočných pútnikov (Noční poutníci, 2016; orig. Nocni wędrowcy; 2009), nasledoval český preklad afganskej reportáže Modlitba za dážď v roku 2018 (Modlitwa o deszcz, 2002) a potom slovenské preklady Všetky Larine vojny (2019; orig. Wszystkie wojny Lary, 2015) a v roku 2021 Na východ od západu (Na wschód od zachodu, 2018), ktorá je zároveň poslednou autorovou vydanou knihou. V roku 2022 pripájame kľúčovú knihu venovanú Čečensku, Kamenné veže (Wieże z kamienia, 2004) v preklade Petrušky Šustrovej. Jagielski publikoval ešte Dobre miejsce do umirania (1994), Wypalanie traw (2012) a Trębacz z Tembisy (2013).
Hoci je často prirovnávaný k Ryszardovi Kapuścińskému, od začiatku sa vybral svojou vlastnou tvorivou cestou. Kniha Noční pútnici, ktorá rozpráva príbeh ugandských detských vojakov, bola prvým dielom Wojciecha Jagielskeho, preloženým do slovenského jazyka. Hrdinkou jeho knihy Všetky Larine vojny je gruzínska Čečenka Lara, ktorej život bol fatálne poznačený viacerými vojnovými konfliktami.

mojE-knihy prinášajú zas raz nie ľahké čítanie – vydavateľstvo Absynt je toho zárukou – a dvaja arabskí štátnici na obale knihy Kamenné veže (v češtine) tiež:
Miesta na Zemi, ktoré sa môžu javiť ako na druhom konci sveta, zrazu zotrú pomyselnú domnienku – Česko a Čečensko sú zrazu vedľa seba, naživo a živo. Tanky z Grozného sa prevaľujú na Ukrajine ako nemotorní, ale veľmi húževnatí veľkí chrobáci.
Jagielski patrí k tým najlepším, ktorí vedia sprostredkovať takéto dejiny. Odvážny muž so svižným spisovateľským perom. Poliak, skúsený reportér. Vojnu v Čečensku zažil úplne naživo. Rusi sa opakujú – v tvrdosti, neľútosti ku civilom, prekrúcaní faktov, slepote voči pravde a neochote vyjednávať. Stredoeurópan môže v Jagielskom nájsť dobrého sprievodcu, lebo Čečensko je pre nás exotické, potrebujeme aspoň mini-manuál. Je to predovšetkým moslimská komunita, prostredie horalov s tvrdými povahami, rodových klanov. Kniha je rozprávaním o túžbe za slobodou, o cti a krvnej pomste.

Vychádza v edícii Prekliati reportéri a možno o nej povedať, že aj takého diela treba čítať a reflektovať. Nech sa páči – u nás!

Kategórie: Autori

0