Krehučká blondínka Veronika Folentová (1987) vyštudovala žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Počas školy začala pracovať v denníku SME, kde pôsobila do roku 2014. Vtedy s časťou redakcie odišla na protest proti vstupu Penty do vydavateľstva. Odvtedy pôsobí v Denníku N a venuje sa najmä zdravotníctvu.
V roku 2013 bola spolu s Jánom Krempaským nominovaná na Novinársku cenu za seriál Sme v nemocnici. V tom roku vyhrali aj slovenské kolo EU Health Prize for Journalists. V roku 2018 získala čestné uznanie Novinárskej ceny za rozhovor. V roku 2021 získala Novinársku cenu za sériu rozhovorov o covide a Výročnú cenu Literárneho fondu za novinársku tvorbu.
Je spoluautorkou knihy rozhovorov Ako byť šťastný? (2022) a autorkou knihy rozhovorov Ako byť zdravý? (2023).

Na mojE-knihy nájdete jej bestsellerové diela – vyberáme Ako byť šťastný (2023):
Šťastie nie je trvalý stav, skôr by sme sa mali usilovať o pocit spokojnosti. Ale okamihy šťastia nás posúvajú vpred a celú spokojnosť pozitívne podporujú: Kniha rozhovorov (najmä) s psychológmi, ktoré sú zoradené do tematických oblastí: Priateľstvo,Vzťahy, Rodičovstvo, Výchova, Neplodnosť, Zdravie, Úspech, Vyhorenie, Spoločnosť, Spiritualita a Starnutie. Toto sú témy, ktoré v knihe spracovali skúsene novinárky Veronika Folentová a Vitalia Bella s ľuďmi, ktorí sa v problematike rozumejú na vysokej úrovni. Nenájdete presný návod, ako byť šťastný, dajú vám možnosť zamyslieť sa nad každou jednou častou do väčšej hĺbky a rozšíria vám obzory. Už je na vás, do akej miery ich implikujete do svojho života. Sú to témy, ktoré možno vytvárajú dojem, pri ktorom si povieme: “Čo viac sa o tom dá vedieť? Veď to poznám!” Dovolím si tvrdiť, že by to bola chyba.
Koľkokrát aj my namiesto pochopenia druhého ideme po stratégii presvedčiť ho, že to tak nie je? Vzájomné vnímanie emócií je najdôležitejšia súčasť ľudských vzťahov. Empatia je, žiaľ, v dnešnej dobe na ústupe.
Skúsme si zalistovať v knihe aspoň ochutnávkovo:
Vedeli ste, že viac ako 80% žien zažije po pôrode úzkostné stavy? Žena sa potrebuje vyplakať, potrebuje cítiť porozumenie, že slzy sú v poriadku, potrebuje objať, potrebuje bezpečie a potrebuje vedieť, že sa stará o dieťa dobre.
Sociálne siete dnes sleduje veľké množstvo ľudí. Vidíme dovolenky, úspech, dobrú náladu, drahé oblečenie a keď sa nám to nepodarí, môže to byť frustrujúce. Aké môže byť pre ľudí podporné, keď si prečítajú aj o neúspechu? Je normálne, že niekedy nám veci nevyjdú podľa našich predstáv. Zažijeme zlyhanie, urobíme chybu. Zistíme, že je to bežný jav u každého. Neznamená to, že sme neschopní, ale že sme len ľudia.

Kniha môže naštartovať váš záujem o ďalšie diela z tejto oblasti – autorka neskrýva pramene, o ktoré sa oprela. A naštartovať môže hlavne vaše postoje a pocity…
A to stojí za prečítanie, čo poviete?

Kategórie: Autori

0