Slovenská autorka v najlepších rokoch, výrazný zjav – vlasy ako podľa pravítka z nej robia neprehliadnuteľnú osobnosť – samozrejme, nielen tie: to, čo sa ukrýva vo vnútri:
Svetlana Žuchová (24. december 1976) vyštudovala psychológiu na Univerzite vo Viedni a medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 2008 – 2013 pôsobila na Psychiatrickej klinike 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, kde absolvovala doktorandské štúdium a atestáciu v odbore psychiatria.
V rokoch 2013 – 2017 žila v Mníchove a pôsobila na psychosomatickom oddelení Schöne Klinik v bavorskom Rosenheime. Pôsobila v Prahe ako psychiatrička v ambulancii TH Kliniky. Zároveň je členkou výskumného tímu psychiatrickej kliniky zameranej na poruchy príjmu potravy. V súčasnosti pracuje na psychiatrickom oddelení Trenčianskej nemocnice, vo Viedni pokračuje v postgraduálnom štúdiu psychológie a je v psychoanalytickom výcviku.
Píše poviedky, príležitostne publicistické články a eseje, popritom prekladá. Knižne debutovala zbierkou poviedok Dulce de leche v roku 2003, za knihu získala Prémiu Ceny Ivana Kraska za debut. Príležitostne tiež spolupracuje s viacerými periodikami, pravidelne s časopisom VLNA. Niektoré jej poviedky boli preložené do češtiny, maďarčiny a nemčiny.
Je laureátkou ceny Európskej únie za literatúru pre rok 2015.
Pozrime sa na ponuku nášho portálu mojE-knihy z pera tejto autorky a vyberme novelu Dni matiek (2023):
Vzťahy. Matka a dieťa. Dieťa a matka. Dospelí… Dve matky, dva uhly pohľadu. Dve matky – Tamara a Zora, z ktorých každá rieši inú vekovú skupinu a inú rodinnú kategóriu. Zora sa snaží o vzťah so synom, Tamara sa oň snaží s matkou. Starosti majú obe – jedna z toho, ako pripraviť syna do života, druhá – ako pripraviť seba a matku na jej i svoje starnutie a vzájomnú pomoc a podporu. Ťažké veci v živote. Plné emócií, zodpovednosti a otáznikov, lebo predstavy môžu zostať zrazu v nedohľadne – okresané realitou. K tomu nevysvetliteľné udalosti a vyústenie do nečakanej otázky. Akej – to už neprezradíme.
Poďte s nami prelúskať nové dielo slovenskej autorky – dávame “prst nahor”.