Ďalší šikovný mladý vedec, ktorý cez dnes moderné kanály sprístupňuje vedu širokej verejnosti a najmä zapaľuje, v dobrom, mladú generáciu.
Samuel Kováčik je teoretický fyzik, dizertáciu získal na FMFI UK, odkiaľ sa pobral na Dublinský Inštitút Pokročilých štúdií, kde získal grant od Írskej výskumnej nadácie. Neskôr sa zo zahraničia vrátil späť na Slovensko, kde pokračuje vo svojich výskumoch a tiež článkoch či podcastoch o najrôznejších témach z oblasti vedy alebo fyziky.
Vo výskume sa zaoberá modifikáciami kvantovej mechaniky, numerickými simuláciami a maticovými modelmi. Píše čo najjednoduchšie články o čo najnormálnejších témach ako oblaky, rôzne zvieratá či stromy.
Založil projekt Vedátor v roku 2016. Samuel dodnes píše veľkú časť textov, robí väčšinu obrázkov, nahráva a edituje Vedátorský podcast, chystá Vedastorky, spravuje túto stránku, Instagram, Facebook a Youtube kanál Vedátora. Vo voľnom čase trochu športuje (beh, gymnastika, lozenie), číta, varí a hráva hry.

Dá sa o fyzike písať populárne – teda zrozumiteľne bežným ľuďom a zároveň tak pútavo, že si chcete prečítať ďalšiu knižku? Samuel Kováčik to dokazuje nielen článkami na webe denníka SME, vo svojom projekte Vedátor, ale aj vydanými prácami.
Na mojE-knihy je ich zopár a vyberáme Najznámejšie experimenty vo fyzike (2020), kde nahliada do jej tajov a na super experimentoch sa snaží, aby si deti obľúbili tento častokrát zaznávaný predmet. Prispieva k tomu aj výtvarná stránka dielka. Napísal ju s Jánom Kurincom.
Autor zdôrazňuje veľký význam slova “prečo” pre vývoj celej našej civilizácie a uvažuje, prečo sa veda vlastne zaoberá akoby vecami “vytrhnutými” z reality, ktoré nikto nepotrebuje; prečo je vždy všetko “prevratné a mimoriadne” také vzdialené bežnému človeku; a dokonca – preco nové javy bývajú “tak dlho očakávané” a sú zdanlivo nepraktické a odrhnuté od praktického života.
Knižka, čo zaujme najskôr dospelých – aby ju potom kúpili svojim ratolestiam.

Skúste to u nás a s nami!

Kategórie: Autori

0