Fascinujúca kniha od fascinujúceho odborníka – o tom, že mŕtvi neklamú a on to vie svojou prácou dokázať! Kto? Dr. Richard Shepherd.
Vyštudoval medicínu na Lekárskej fakulte Nemocnice svätého Juraja na Hyde Park Corner. V roku 1977 promoval a v roku 1987 dokončil postgraduálne štúdium, vďaka ktorému sa stal súdnym lekárom. Okamžite ho zamestnali na vtedajšom elitnom oddelení súdneho lekárstva Guyovej nemocnice. Na štátnej aj medzinárodnej úrovni sa zúčastňoval na forenznom vyšetrovaní tisícov úmrtí – od úmrtí na neprirodzené príčiny cez vraždy, ktoré sa dostali na titulné strany novín, až po hromadné nešťastia. Vďaka jeho pátraniu sa ukázalo, že mnohé náhle a nevysvetlené úmrtia majú prirodzenú príčinu alebo vznikli následkom nehody. O jeho zručnosti a odborné znalosti je naďalej záujem na celom svete. V roku 2021 mu vyšla kniha The Seven Ages of Death (Sedem vekov smrti). Nájdete ju aj u nás.
Vo voľnom čase sa venuje buď včelárstvu alebo milovanému lietaniu nad Veľkou Britániou a Európou.
Neprirodzené úmrtia (2023), fascinujúca a nezvyčajná kniha na portáli mojE-knihy:
“Mŕtvi neklamú. A vďaka mne môžu prehovoriť.” Popredný súdny lekár, právom by si mohol hovoriť detektív, ktorý vďaka objaveným dôkazom posadil vrahov za mreže, oslobodil nevinných a postavil na hlavu zdanlivo jasné prípady.
Forenzná patológia je odbor, v ktorom sa lekári snažia zistiť skutočnú príčinu smrti zosnulého. Obhliadku mŕtvych vykonávajú na mieste činu alebo v nemocničnom prostredí, kde dokumentujú a skúmajú poranenia. Shepherd sa k “morbídnej” práci dostal po tom, čo narazil na učebnicu plnú obrázkov tiel po smrti. Nadchlo ho to, ako lekári pomáhajú odhaliť dôvod smrti pri riešení policajných prípadov.
Patológ sa nedávno objavil v rozhovore s portálom Unilad, kde odhalil aj to, aké príčiny smrti patria k tým najčastejším. Podľa jeho slov ide hlavne o ochorenia srdca. Tvrdenie Shepherda podporilo štatistiky anglickej vládnej zdravotnej agentúry National Health Service (NHS), podľa ktorej sú kardiovaskulárne ochorenia (KVO) jednou z hlavných príčin smrti a invalidity v Spojenom kráľovstve. Medzi hlavné typy KVO patrí napríklad ischemická choroba srdca, pri ktorej je blokovaný alebo znížený tok okysličenej krvi do srdca, mŕtvica či prechodný ischemický záchvat, pri ktorom sa dočasne preruší prívod krvi do časti mozgu.
Podľa Shepherda sú ďalším častým dôvodom úmrtia človeka ochorenia dýchacích ciest. Na tie podľa NHS trpí až pätina ľudí, pričom k najčastejším chorobám patrí rakovina pľúc, zápal pľúc a chronická obštrukčná choroba pľúc, pri ktorej sa predpokladá, že postihuje až 10% svetovej populácie.
Patológ tiež spomenul aj neočakávané úmrtia, ktoré nesúvisia s prirodzenou smrťou človeka. Podľa Shepherda patrí k najčastejším príčinám “dopravná nehoda, ktorá môže byť spojená s požitím drog či alkoholu”. Ak je však dôvodom smrti vražda, na vine je často bodnutie nožom. “Osoba, ktorá to s najväčšou pravdepodobnosťou urobí, je priateľ alebo nejaký príbuzný,” uviedol.
V knihe Neprirodzené úmrtia rozpráva nielen o mŕtvolách a prípadoch, ktoré ho prenasledovali najväčšmi, ale aj o tom, ako sa vedie život nasiaknutý smrťou. Za toto všetko však zaplatil obrovskú osobnú cenu.