Slávny sympaťák v najlepších rokoch, vysoký dva metre, s elegantným čiernym rámom okuliarov, sa narodil s nystagmom, neurologickou vadou očí, ktorá spôsobuje rytmický kmitavý nekontrolovateľný pohyb očných buliev. Keďže spôsobuje problémy pri vzdelávaní a zamestnaní (okuliare ani šošovky nepomáhajú), Richard Osman (28. novembra 1970, Billericay, Spojené kráľovstvo) je vlastne veľkým víťazom a a dôkazom pre iných, že aj napriek tomu sa dá aj famózne vzdelať, aj urobiť kariéra: anglický televízny moderátor, producent, spisovateľ a komik.
Vyrastal v Haywards Heath v západnom Sussexe. Už počas školy získal prvé skúsenosti s vysielaním ako pravidelný prispievateľ do hudobnej šou Turn It Up. V rokoch 1989 až 1992 študoval politológiu a sociológiu na Trinity College v Cambridgei. Žije v Londýne.

Britský televízny tvorca a moderátor radu súťaží a komediálnych relácií je aj tvorcom a bývalým spolumoderátorom televíznej kvízovej šou BBC One Pointless.

Počas pandémie sa pozastavilo natáčanie, takže začal písať – okrem scenárov a novinových stĺpčekov aj knihy. Debutoval románom Štvrtkový klub detektívov (The Thursday Murder Club, 2020), ktorý zabodoval vo všetkých literárnych rebríčkoch, a krátko po vydaní sa stal absolútnym bestsellerom. Inšpiráciou mu bola jeho starnúca matka, která žije v komunitnej dedinke pre seniorov. Tam Osman našiel ideálne prostredie pre vraždu, a tiež množstvo inšpiratívnych osobností s mnohými životnými skúsenosťami, ktorým už moc nevadia dôsledky ich činov. Čiže ideálna partia vyšetrovateľov. Len musel matke sľúbiť, že sa v knihe nikto z nich nespozná.

Prvý diel Štvrtkového klubu trhal rekordy predajnosti, filmové práva zakúpila produkčná spoločnosť Stevena Spielberga. V roku 2021 získal Richard Osman ocenenie Autor roka v rámci British Book Awards.

Ponúkame diely Štvrtkového klubu detektívov v slovenskom, českom, dokonca nemeckom jazyku. V Británii táto pohodová detektívka zaznamenala veľký ohlas, pod čo sa mohol podpísať aj jej štýl, pripomínajúci klasickú britskú detektívku starej školy. Zároveň ju ocení každý, kto za čitateľský relax považuje detektívky Agathy Christie alebo ten, kto si dokáže oddýchnuť pri televíznych detektívkach typu Vraždy v Midsomeri. Svojou atmosférou asi najviac pripomína sériu Slečna Marpleová, ktorá je po Herculovi Poirotovi druhou najznámejšou autorskou postavou nekorunovanej kráľovnej detektívky.

Túto spojitosť čitateľ nadobudne už po prvých stranách, keď mu je predstavený nezvyčajný detektívny tím. Jeho členmi sú štyria dôchodcovia žijúci v luxusnom mestečku pre seniorov, niekde uprostred kentských lesov. Stretávajú sa každý štvrtok v miestnej klubovni a snažia sa riešiť staré odložené a nevyriešené prípady, ktorými ich zásobila zakladajúca členka klubu. Dve tretiny knihy sa v podstate odvíjajú v pomalom tempe tak, ako ho determinuje denný harmonogram seniorov. Dej však napriek tomu vôbec nie je nudný. Hlavné postavy sú veľmi sympatické. Seniori, ktorí sa už na nič nehrajú. Miešajú sa do práce miestnej polície, teda robia niečo nezákonné, ale v ich veku sa im už nezdá, žeby sa mali nad tým pozastavovať. Príbehu napomáha aj príjemný britský humor a postupné zoznamovanie čitateľa s ďalšími postavami príbehu. Mnohé epizódky a repliky sa už počas čítania projektujú ako dobré filmové scény britskej komédie. O tom, že držíte v rukách detektívku vás presvedčia iba dve vraždy, ktoré majú so seniorským mestečkom priamu súvislosť. Dôchodcovia preto razom odložia bokom starý nevyriešený prípad a vrhnú sa do vyšetrovania aktuálnych zločinov. S pribúdajúcimi stranami sa dej čoraz viac zamotáva. Pribudnú ďalšie sujetové roviny, príbeh graduje a detektívka v poslednej tretine dosiahne niekoľko neočakávaných pointových vrcholov. Možno aj jej zápletková hravosť predurčila tento detektívny román na filmové spracovanie.

Poďte s nami vo štvrtok do klubu!

Kategórie: Autori

0