Ing. Peter Frankl (1947), narodený v Žiline, vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Je autorom viacerých beletristických i odborných publikácií, zameraných predovšetkým na históriu Židov na Slovensku a holokaust. Ako skúsený autor a bývalý dlhoročný novinár vychádza vo svojej tvorbe z historických faktov, na ktorých stavia svoje príťažlivé a emotívne príbehy so silnými posolstvami.
Spolu s bratom Pavlom získali za knihu Židia v Žiline Prémiu Literárneho fondu za rok 2009.

mojE-knihy ponúkajú skvosty jeho diel v tematike židovstva. Predstavujeme jednu z nich – Knihu našich nepominuteľných životov (2023):
Po malej ortodoxnej židovskej obci v istom mestečku zostala jediná pamiatka: zápisnica. Možno ako dôkaz toho, že minulosť nezmizne bez stopy. Ožíva vďaka nej aj Jakub Laub, nekompromisný a tvrdo brániaci svoj svetonázor a svoje presvedčenie. Ortodoxný žid, ktorý má tajomstvo a veľké trápenie. Zradila ho jediná dcéra. Nepochopiteľne. Neodpustiteľne.
Jakub je zvyknutý zaťať päste a biť sa za svoje miesto pod slnkom, denne sa pričiňuje o to, aby židovstvo nezaniklo v záplave iných náboženstiev a národov. Vždy bol dôsledný v dodržiavaní všetkých príkazov a zachovávaní tradícií pre ďalšie generácie. No okrem Tóry sú aj knihy malé. Nie sú v nich zákony, ale naše životy. Každý z nás si píše knihu svojho života, ktorú Boh uchováva vo svojej obrovskej knižnici.
Kto však bude pokračovať v tej Jakubovej?

Fenomén židovského náboženstva a židovského národa preniká všetkými kultúrami, od dávnovekých až po súčasné. Príchod Židov kamkoľvek na svete znamená vždy aj prílev nových poznatkov, hodnôt. Za všetko vypovedá fakt, že kým my píšeme letopočet 2010, Židia majú rok 5771. S vyhlásením Slovenského štátu prišli opatrenia, ktoré Židom na Slovensku odopreli občianske aj majetkové práva a postupne ich vyradili z akéhokoľvek spoločenského života.

Aj takéto čítanie je potrebné pre každého z nás…

Kategórie: Autori

0