Pavol Demeš (8. január 1956, Vráble) je občiansky aktivista, bývalý minister medzinárodných vzťahov SR, spoluzakladateľ SAIA-SCTS pre tretí sektor, fotograf a politický analytik.
Základnú školu a gymnázium absolvoval v rodných Vrábľoch. Neskôr študoval na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. V roku 1980 úspešne absolvoval Karlovu univerzitu v Prahe. Tu získal doktorát. Po skončení štúdia v Prahe pôsobil 10 rokov v biomedicínskom výskume na Univerzite Komenského v Bratislave.
V rokoch 1991 – 1992 sa stal Ministrom medzinárodných vzťahov SR. V roku 1992 neúspešne kandidoval do Národnej rady za ODÚ. V rokoch 1993 – 1996 riadil Odbor zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky, zároveň bol poradcom prezidenta SR Michala Kováča. Od marca 1997 bol riaditeľom Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA-SCTS).
V rokoch 2000 – 2010 bol riaditeľom pre strednú a východnú Európu americkej mimovládnej organizácie German Marshall Fund.
V súčasnosti pôsobí ako zahraničnopolitický analytik, spolupracuje s mimovládnymi organizáciami na Slovensku i v zahraničí.
Zaujímavosťou je, že Pavol Demeš aj fotografuje, a to už viac ako 30 rokov. Mal viac ako 30 výstav po celom svete s tematikou náboženstva v spojení so životom: Bratislava, Rím, Tokyo, Budapešť, Belehrad…
Aj napriek kariére iného razenia si našiel čas na písanie a mojE-knihy vám tak môžu ponúknuť jeho Kolektívny portrét (2012) a Slovensko a Spojené kráľovstvo (2023).
Bohato ilustrovaná knižná publikácia Kolektívny portrét zachytáva pestrofarebný príbeh zrodu a rozvoja modernej občianskej spoločnosti na Slovensku. Na pozadí spoločensko-politického diania zachytáva príklady a charakteristické črty americkej asistencie za ostatných dvadsať rokov. Pavol Demeš je výnimočne kvalifikovaný na to, aby maľoval „kolektívny portrét“ americkej pomoci pre občiansku spoločnosť na Slovensku, pretože od Nežnej revolúcie do dnešných dní bol angažovaný v tomto úspešnom snažení pravdepodobne viac, ako ktokoľvek iný.
Bilingválna publikácia Slovensko a Spojené kráľovstvo je prvá svojho druhu, ktorá skúma príbeh slovensko-britských vzťahov v modernej histórii. Je poctou prvým tridsiatim rokom vzájomných diplomatických vzťahov a zbierkou dôležitých faktov a dát, o ktoré sa budú môcť opierať záujemci, experti, študenti medzinárodných vzťahov so zameraním na Veľkú Britániu alebo zahraničnú politiku Slovenska aj v budúcnosti. Publikácia čitateľov zaujme aj exkluzívnou fotografickou prílohou: ide o všetky fotografie kráľovských návštev, nechýbajú zábery Princa Charlesa a princeznej Diany v roku 1991 na Slovensku ani fotografie všetkých britských premiérov, ktorí navštívili Bratislavu, a snímky zachytávajúce slovenských prezidentov a premiérov na návšteve Veľkej Británie.
Obe ponúkajú mojE-knihy ZDARMA.