Odvážna reportérka, ktorá sa s perom v ruke už narodila. Je poľskou novinárkou, prekladateľkou, etnografkou a rusistkou, absolventkou Východných štúdií Varšavskej univerzity a doktorandkou Gdanskej univerzity. Niekoľko rokov písala o Kaliningrade pre denník Gazeta Wyborcza a pravidelne Kaliningradskú oblasť navštevovala: Paulina Siegień.
Spolupracuje aj s poľským Newsweekom, internetovým portálom Krytyka Polityczna a dvojmesačníkom New Eastern Europe. Za svoj reportérsky knižný debut Mesto rozprávka: Rôzne histórie Kaliningradu, v ktorom sa venuje histórii teraz ruského mesta s pruskou históriou a jeho povojnovému osudu aj identite jeho obyvateľov, získala cenu Conrada.

Na mojE-knihy môžete nájsť práve toto Siegieńskej dielo – Kráľovec. Mesto rozprávka. “Dom Sovietov je predsa ekvivalent hradu.”(2023):
Königsberg, Kaliningrad, Krolewiac, Královec. Komu patrí? Kto v ňom žije? je v Nemecku, Rusku, Poľsku či Čechách? Kniha nám všetko odkryje a podá správny obraz a fakty.
Donedávna bol Kaliningrad len kúskom Ruska medzi Poľskom a Litvou, teraz možno základňou pre útok na Západ. Donedávna kaliningradským Rusom dávala priepustnosť hraníc pocit väčšej príslušnosti k Európe a istej výnimočnosti, dnes však na hraniciach NATO vidíme rozmiestnené najmä taktické rakety Iskander. To všetko je Kaliningrad, jeden z kľúčov k pochopeniu ďalšej časti mozaiky zvanej Ruská federácia.
Mesto, ktoré dobyla sovietska armáda na konci druhej svetovej vojny, je tiež známe pod českým názvom Královec a nemeckým Königsberg. V máji 2023 nadobudlo účinnosť odporúčanie poľskej komisie pre štandardizáciu zemepisných názvov v zahraničí nepoužívať v poľštine názov Kaliningrad a Kaliningradská oblasť, ale výlučne Królewiec a Obwód królewiecki, napísal denník Rzeczpospolita na svojom webe. Komisia argumentovala tým, že Królewiec je tradičným názvom a súčasný ruský názov mesta je “umelý” a “nesúvisí ani s mestom, ani s regiónom”.
Poliakom sa nepáči, že mesto v poľskom susedstve je dodnes pomenované po sovietskom politikovi Michailovi Kalininovi. Poľské médiá o ňom píšu ako o “zločincovi spoluzodpovednom za rozhodnutie o masovom vraždení Poliakov”, ktorí na začiatku druhej svetovej vojny padli do sovietskeho zajatia a na rozkaz sovietskeho vedenia boli v Katynskom lese pri Smolensku postrieľaní.
A ruský vpád na Ukrajinu a vnucovanie ruského videnia sveta v rámci informačnej vojny vedie podľa komisie k nutnosti inak pozerať na “vnútené názvy budiace kontroverzie a neakceptované v Poľsku”.
Mnoho Poliakov považuje príchod Červenej armády v roku 1945 len za začiatok novej totality.

Vydavateľstvo Absynt je absolútne vždy zárukou kvality a teda neľahkého, ale hodnotného čítania.

Kategórie: Autori

0