42 je milé číslo, ktoré si môžete zobrať domov a predstaviť ho svojej rodine.

Douglas Adams

Ľudovít Ódor (2. júl 1976, Komárno) je slovenský ekonóm a vysokoškolský pedagóg, v súčasnosti viceguvernér Národnej banky Slovenska. Naoko nenápadný muž s prenikavým pohľadom a úsmevom na perách – práca a život ho baví. Sám sa klasifikuje ako terapeut pre celú ekonomiku, čo dokazujú jeho úspešné reformy a tiež snaha priblížiť mladým svet ekonómie a financií cez svoje knihy a prednášky.

V roku 1999 absolvoval magisterské štúdium matematiky a manažmentu na  Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení štúdia nastúpil  na pozíciu analytika finančných trhov v Československej obchodnej banke, následne sa stal ekonómom Slovenskej ratingovej agentúry a po takmer dvoch rokoch nastúpil do štátnej správy na pozíciu hlavného ekonóma Ministerstva financií SR a riaditeľa Inštitútu finančnej politiky. V 2006 sa stal členom bankovej rady Národnej banky Slovenska a výkonným riaditeľom pre výskum. Od 2010 do 2012 bol poradcom premiérky Ivety Radičovej a ministra financií Ivana Mikloša. V 2015 sa stal podpredsedom Združenia nezávislých fiškálnych rád v Európskej únii a túto pozíciu zastával do roku 2017. Potom bol členom dozornej rady Slovenskej sporiteľne a do 2018 členom rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Ľudovít Ódor je spoluzakladateľom Inštitútu finančnej politiky, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a Útvaru hodnoty za peniaze. Svojou činnosťou prispel k zavedeniu rovnej dane, reforme riadenia verejných financií, stratégií zavedenia eura, zákonu o dlhovej brzde a reforme prvého a druhého piliera dôchodkového systému. Napísal trilógiu Ekonómia z nadhľadu (2007), Krízonómia z nadhľadu (2009) a Investovanie z nadhľadu (2015). 

Náš portál ponúka jeho populárno-náučné dielko Rýchlokurz geniality (2022), kde vás na viac ako 650 stranách prevedie tými najdôležitejšími trendmi súčasnosti aj budúcnosti. Nezľaknite sa! Aj kvantová mechanika, HDP, príjmové rozdiely, starnutie populácie, fungovanie počítačov či nekonečno sa dajú zrozumiteľne vysvetliť – pokiaľ máte vzdelanie, skúsenosti, nadhľad a humor ako autor knihy.

Je rozdelená do 42 kapitol a 9 okruhov: svetové megatrendy, fungovanie vesmíru, biologický svet, rozum a cit, ľudia a spoločnosť, technologická revolúcia, čísla a formy, fundovaný občan a spokojný život. Je doplnená množstvom ilustrácií a grafov, ktoré pomáhajú porozumieť aj zložitejším témam, ako sú fraktály či dilatácia času a tiež množstvom Shootyho karikatúr. Autor dvíha prst v tom, že musíme zostať zvedaví a mať otvorenú hlavu, ak chceme napredovať, a že netreba memorovať telefónne zoznamy, ale poznať niekoľko kľúčových myšlienok a kriticky uvažovať. 

A čo na to vy?

Kategórie: Autori

0