Chlapčensky vyzerajúci Jonathan Littell (1967) sa narodil v New Yorku – do vienka dostal talent múzy s perom v ruke: k tomu presné oko, precízne emócie a briskný postreh. Už v detstve odišiel z Ameriky s rodičmi do Francúzska.
V roku 1989 získal bakalársky titul z univerzity v Yale. Nasledujúcich sedem rokov sa zúčastňoval na rozličných humanitárnych akciách vo vojnových krajinách, najmä v Bosne a Hercegovine, Čečensku či v Afganistane.
V roku 2001 ukončil svoju humanitárnu činnosť a začal sa venovať literatúre: vo veľkom štýle – jeho román Láskavé bohyne získal Goncourtovu cenu a Veľkú cenu za román Francúzskej akadémie za rok 2006 a dodnes býva označovaný za literárnu udalosť storočia.

Talentovaný Littell sa na mojE-knihy prezentuje kvalitou – také sú Láskavé bohyne (2023):
Nadaný spisovateľ – kniha je dlhá, no ani jedno slovo nie je zbytočné. Napísal ju v priebehu 120 dní rukou v Moskve. Majstrovsky vykreslil boj Dobra a Zla, nacistickú smrtiacu mašinériu. Zaujímajú ho tyrani a vrahovia, nie obete – kedy dochádza k tomu zlomu, kedy človek prijíma tento status a jeho mozog sa zatemní?
Maximilián Aue sa po druhej svetovej vojne stáva príslušníkom strednej triedy a riaditeľom továrne vo Francúzsku. Intelektuál so záujmom o filozofiu, literatúru a klasickú hudbu je však chladnokrvný vrah a dokonalý byrokrat. V jeho fiktívnych memoároch sa vracia ku svojmu administratívnemu povolaniu v nacistickej antižidovskej mašinérii a dokáže, ako človek bez svedomia, opisovať zverstvá a bežné praktiky genocídy všetkých nepohodlných.
Eichmann, Himmler, Göring, Speer, Heydrich, Höss a dokonca aj samotný Hitler, vojnový Berlín či zákopy v Stalingrade. V neposlednom rade klaustrofobické miesta plynových komôr v koncentračných táboroch.

“Fantastická kniha, ku ktorej sa čitatelia a akademici budú vracať celé desaťročia.“
Antony Beevor, Times

Kniha, ktorá by nemala chýbať v našom obzore…
Nech sa páči!

Kategórie: Autori

0