Jaroslav Hašek – český spisovateľ a novinár. Známy bol jeho bohémsky spôsob života. Nenávidel sentimentalitu a mal odpor ku pretvárke. Bol extrémne nadaný. Písal s ľahkosťou, články a poviedky “súkal” ako na bežiacom páse.
Keď narukoval počas prvej svetovej vojny, ocitol sa v Rusku a strávil tu niekoľko rokov života. Nepochybne ho vlastná životná skúsenosť priviedla k napísaniu štvordielneho humoristického románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Kniha sa dočkala prekladov do 54 jazykov.

Narodil sa v rodine notorického alkoholika roku 1883 v Prahe: otec zomrel, keď mal chlapec trinásť rokov. Mladý Hašek študoval na gymnáziu s vyznamenaním, po otcovej smrti sa však jeho prospech zhoršil. Zo školy ho vylúčili a napokon absolvoval obchodnú akadémiu a zamestnal sa v banke.
Čoskoro však prišiel na chuť potulkám po rodných Čechách i v zahraničí – jeho cesty viedli do Bavorska, Švajčiarska či do Benátok. Sympatizoval s anarchistami. Zlom v jeho živote priniesla jeho žena Jarmila Mayerová, s ktorou sa zosobášili v roku 1910. Zamestnal sa v časopise Svět zvířat, manželom sa narodil syn.
Spisovateľ sa opäť vrátil k životu v pochybnej spoločnosti. Živil sa príležitostným písaním, prispieval do Českého slova, Pochodně, Čechoslovanu, Humoristických listov. Drobné poviedky, satiry, črty a humoresky uverejňoval v časopisoch, neskôr v knižných súboroch (Trampoty pana Tenkráta, Průvodčí cizinců, Můj obchod se psy). V roku 1915 ho odviedli na karpatský front. Prebehol k Rusom a politicky pôsobil medzi československými vojakmi. Zastával ostro protikomunistické názory a pre negatívne postoje k rodiacej sa československej politickej reprezentácii sa ocitol pred súdom. Tam všetko odvolal a prisľúbil, že bude dobrým vojakom.
V roku 1917 zasa zahorel pre myšlienku ruskej boľševickej revolúcie.Vstúpil do českých oddielov Červenej armády. a vyvíjal aktívnu politickú činnosť. Pôsobil v mestách v Irkutsk, Omsk, Krasnojarsk. Oženil sa s Alexandrou Ľvovou, pričom tvrdil, že je slobodný a bezdetný.
Sovietski súdruhovia si ho nevedeli vynachváliť. Keď sa však v roku 1920 vrátil do Prahy, žil opäť ako pred vojnou – akurát bol podľa priateľov zatrpknutejší. Usadil sa v Lipnici nad Sázavou. Zomrel na zlyhanie organizmu v roku 1923.

Na mojE-knihy nájdete veľký výber Osudov vojáka švejka, najviac v podobe audiokníh, prerozprávaných okrem iných aj slávnym Janom Werichom.
V roku 1921 začal písať príbeh, ktorý vyšiel knižne už v roku 1923 pod názvom Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky. Na knihe priebežne pracoval aj počas vojny, no záverečnú podobu dostala práve v posledných rokoch Haškovho života.
Postavou dobromyseľného ale i slabomyseľného vojaka Švejka zosmiešnil Hašek všetky hodnoty starého sveta definované prísnou spoločenskou hierarchiou a byrokraciou. Hneď na začiatku sa predalo 27.000 kusov, napokon však vyšla v mnohých vydaniach a prekladoch do 54 jazykov sveta.
Režisér Karel Steklý podľa nej nakrútil v roku 1956 film Dobrý voják Švejk a o rok neskôr pokračovanie Poslušně hlásím. Do hlavnej úlohy Švejka obsadil Rudolfa Hrušínského. Filmového spracovania sa dočkali aj Haškove poviedky.

Kategórie: Autori

0