Dnes už etablovaná spisovateľka na slovenskej scéne – Jarmila REPOVSKÁ (3. 7. 1964, Košice), pracovala ako redaktorka v novinách, televízna a rozhlasová moderátorka. Žije a tvorí v Košiciach. Je autorkou príbehov zo života súčasných žien – románu Do roka a do dňa (2006), novely Nové dejstvo (2007) a románu Bodka v adresári (2009)…
Kniha, ktorú vám ponúkame na mojE-knihy, je jej šiestym „dieťaťom” –
Stela a jej kaviareň (2023):
Nechajme prehovoriť samotnú autorku: „Je to moja šiesta kniha. Je to znova kniha o vzťahoch, ale príbeh som dala do polohy rozprávky pre dospelých. Samozrejme, nie je to rozprávka. Ide o to, že neraz síce vnímame, že nám niekto ubližuje, ale nevnímame, že aj my niekomu ubližujeme. Obálku sme dali hravú, rozprávkovú. Fotka na obale je spojením mojej a dcérinej fotky.
Bola som na besede s bezdomovcami, kde bol aj jeden po česky rozprávajúci muž. Vravela som, že mi už dlhšie nevyšla kniha a on: ‚Víte, asi jste potřebovala dlouhou pauzu, aby jste psala knihy na jiné téma. Potřebovala jste vnitřní přerod.‘ Ja som sa postavila a poďakovala sa mu. Vyčítala som si totiž, že som prestala písať.
Predlohou je známa košická kaviareň Slávia. Okrem toho ma inšpirovala aj skutočná kinokaviareň v Českej Lípe, kde v 80. rokoch fungovalo kino Kavárna. Boli tam okrúhle stolíky, čašníčka, vyvýšené pódium, svietili malé lampy a popri káve sa pozerali filmy.
Hlavnou postavou je v podstate každý, ale tou najhlavnejšou je záhadná pani Stela, majiteľka kaviarne. Za zvláštnych, postupne vykreslených okolností sa do kaviarne dostávajú hostia, ktorí majú v tej chvíli nejaké trápenie a sú tam ‚pozývaní‘. Pani Stela sa s nimi rozpráva, trošičku ich naviguje v ich živote, ale nerobí to sama. Robí to podľa vedenia tých svetelných bytostí, ktoré chcú ľuďom pomáhať.
V druhej časti nazvanej Kino sa v kaviarni ocitnú tí ľudia, ktorí ubližujú, či ubližovali.Títo ľudia sa za záhadných okolností dostali na premietanie ich života. Každý z nich môže vidieť len svoj film, nie film toho druhého, a tak vidí, čo spôsoboval. Je to taký zostrih udalostí v jeho živote. Cíti to, čo cítila obeť jeho počínania.
Je to veľká šanca, aby sa hrdinovia tejto knihy – a zároveň aj ja ako autor, aj čitatelia – zamysleli nad tým, čo kedy komu spôsobili, aby ešte stihli povedať odpusť, prepáč alebo to napraviť. Podľa mňa je to zlo, čo spáchame, nepremyslený skutok. Ubližujeme buď preto, lebo sme nerozumní, alebo sme veľmi nešťastní. Každý by mal premýšľať nad tým, čo robí, nad svojimi slovami, skutkami. Moja kniha je trošku návodom, ako riešiť boľavé situácie. Úprimne verím, že sa niektorá z mojich kníh dočká aj filmového spracovania, čo je môj veľký sen, lebo moje knihy sú akoby mostom cez ‚slzavé údolie‘ a dávajú nielen spomínaný návod, ale aj šancu vyhnúť sa kolíziám vo vzťahoch či partnerstvách,“ dodáva Jarmila Repovská.