Ivan Gábriš je mladý učiteľ chémie, ktorý naozaj vyzerá ako stredoveký alchymista – vlasy sčesané dozadu, fúzy, briadka a jednoduché okrúhle okuliarky. Je úžasné, keď nájdete učiteľa, ktorý “horí” pre svoju prácu a niekedy dokonca naozaj – len si pozrite jeho videá s pokusmi – pôsobia skôr ako kúzla, ale ono je to vedecky doložené! Čo a kto lepší môže byť príkladom všetkospochybňujúcim tínedžerom, ktorí v podstate na istotu “zahoria” s ním!
Ivan Gábriš je učiteľom chémie na strednej škole C.S.Lewisa v Bratislave. Vyštudoval prírodovedeckú fakultu v Brne a na sociálnych sieťach popularizuje chémiu cez rôzne pokusy, ktoré nakrúca na Instagram a TIK TOK.
Ivan obľubuje experimenty a z jeho pohľadu sú najzaujímavejšie tie, ktoré na prvý pohľad vyzerajú jednoducho, ale niekto ich dokáže naškálovať. „Internet je plný pokusov, napríklad so sloňou zubnou pastou, kedy sa vytvorí obrovské množstvo peny na základe rozkladu peroxidu vodíka. Väčšinou sa na demonštračné účely pridáva 10 až 20 mililitrov peroxidu. Ale mňa veľmi fascinujú pokusy, kedy tam niekto vmieša 10 litrov peroxidu. V tom prípade je výsledok tak 100-krát väčší.“ Prirovnal ho k pene po hasičských autách, ktorá je taká masívna, že sa môžete kúpať. A ak vás tento pokus zaujal, dobrou správou je, že ho môžete vyskúšať.
„Ak nahradíte niektoré z chemikálií, môžete ho urobiť aj vy doma. Stačí použiť 3 % peroxid, ktorý bežne kúpite v drogérii a slúži na odfarbenie vlasov. Obyčajné droždie zalejete horúcou vodou a nalejete ho do peroxidu. Pridáte ešte trochu jari a máte úplne rovnaký experiment v bežných domácich podmienkach,“ vysvetľuje jeho postup.
Na Instagrame sa blíži k hranici 20.000 sledovateľov a na TikToku, kde sa jeho profil volá pop up science, cez 50-tisíc. Práve TikTok sa Ivan snaží robiť medzinárodne a vyzerá, že sa mu to aj darí.

Nielen ľudia na internete, ktorí Ivanovým videám priniesli milióny zhliadnutí, si tieto experimenty obľúbili, ale aj jeho študenti, ktorí mu kladú na hodinách veľmi zaujímavé otázky. A aj na tie sa rozhodol hľadať odpovede a nájdete ich v jeho novej knihe s názvom Vedecké okienko (2023) ponúkajú aj mojE-knihy:

„Mám extrémne rád, keď sa ma študenti pýtajú, dá sa povedať, divné otázky, ktoré niekedy ani nesúvisia s výukou.“ Ivan si ich začal spisovať a pridal aj ďalšie, ktoré mu skrsli v hlave. A odpovede na ne by ste mali poznať aj vy.
Tak schválne, viete, prečo modriny menia farbu, čo sa stane, keď zhodíme mincu z mrakodrapu, alebo či má voda chuť alebo farbu?
Napríklad, raz na hodine pri preberaní chemických väzieb sa zamyslel nad tým, prečo mince smrdia. Odpoveď vás možno zaskočí, keďže samotný kov nemá žiadnu vôňu. Prečo teda majú mince svoj charakteristický pach? Môže za to olej pochádzajúci z našej kože, ktorý sa na nich rozkladá.
Ivana fascinujú aj náhodné vynálezy, ako napríklad vznik zápaliek. „Objavil ich jeden pán lekárnik, keď zmiešal jednotlivé zmesi drevenou paličkou a zrazu sa mu zapálila.“ Čo vás možno prekvapí ešte viac, je fakt, že zápalky boli objavené až o 50 rokov neskôr ako zapaľovač.
A fascinujú ho nielen experimenty, ale aj náš všedný svet. „Veľmi ma baví prepájať jednoduché otázky a snažiť sa ich komplexnejšie vysvetliť,“ opisuje, ako pristupoval k tvorbe svojej knihy Vedecké okienko, ktorá vyšla na prvý školský deň tohto nového školského roka pod taktovkou vydavateľstva INTEREZ MEDIA.
Nemusíte sa báť, že by ste jej nerozumeli, je písaná takým spôsobom, aby si z nej každý niečo odniesol. „Aj niekto, koho chémia absolútne nebavila a sú to pre neho iba výpočty, vzorce a poučky, si v nej nájde množstvo zaujímavostí,“ Ivan dodáva, že do celej knihy zahrnul asi len jednu reakciu. Prináša však 100 odpovedí na otázky, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť svet okolo nás.

Kategórie: Autori

0