Sympatická blondína so šmrncovným krátkym účesom a vždyprítomným úsmevom je Helena Merriman, britská novinárka a hlásateľka. Je tvorkyňou podcastu BBC Radio 4 – Tunnel 29 a autorkou knihy s rovnakým názvom.
Vyštudovala v Londýne, v roku 2018 jej bola diagnostikovaná otoskleróza, genetické ochorenie, ktoré spôsobuje stratu sluchu. Ochorenie postihujúce sluch v pravom uchu sa objavilo po narodení druhého dieťaťa. Po operácii na obnovenie sluchu bola schopná znovu počuť, ale trpí extrémnym tinnitom. Je vydatá a s deťmi žijú v Londýne.
Tunel 29 bola 10-dielna séria podcastov, ktorú spustila BBC v októbri 2019 a ktorá odhaľovala, ako skupina mladých mužov začiatkom 60. rokov tunelovala pod Berlínskym múrom, aby prepašovala ľudí z východného Berlína. Podcast mal viac ako 3 milióny poslucháčov. Získal ceny za najlepší rozhlasový podcast a najlepší moment na British Podcast Awards 2020: „Krásne spracovaný a dobre načasovaný podcast, ktorý sa nám vryl priamo do sŕdc. Séria zhromaždila televízne a tlačové spravodajstvo po celom svete a pomohla priniesť neuveriteľný príbeh – pre úplne nové publikum. Skvelá práca.” Bola tiež označená za jednu z najlepších kníh The Economist za rok 2021.
Na mojE-knihy nájdete dielo Tunel 29. Skutočný príbeh o mimoriadnom úteku pod Berlínskym múrom (2023), napísané práve podľa vyššieuvedeného podcastu BBC:
Po tom, čo v roku 1961 vyrástol Berlínsky múr, zúfalí Nemci uväznení vo východnom Nemecku skúšali mnoho kreatívnych spôsobov, ako uniknúť na Západ, často so smrteľnými následkami – stráže strieľali, aby zabili. Ale postupom času sa plán vyvíjal a bol taký odvážny a taký premyslený, že jeho sprisahanci verili, že s trochou neobyčajného šťastia sa dostanú na slobodu: Skupina študentov v lete 1962 vykopala 148-yardový tunel pod Berlínskym múrom, cez ktorý utieklo 29 ľudí.
Jednou z ústredných postáv Merrimanovej knihy je Joachim Rudolph, študent inžinierstva, ktorému sa tiež podarilo utiecť: prešmykol sa z východu na západ s niekoľkými priateľmi v zlomku času medzi pokladaním betónu a zdvihnutím ostnatého drôtu.
Na univerzite sa Rudolph stretol s kolegami, ktorí sa vydali oslobodiť priateľov do východného Berlína. Ich nápaditou koncepciou bolo vykopať tunel nie z východu na západ, ako by mohli predpovedať pohraničníci, ale zo západu na východ. Rudolf bol z východu a poznal krajinu; bol to inžinier, ktorý rozumel stavebníctvu, a jeho vojnové skúsenosti a vražda jeho otca Rusmi ho svojsky zaviazali k pokusu o útek. V jednom momente Rudolph zmanipuloval zabezpečovací komunikačný systém pod tunelom dostatočne sofistikovane na to, aby sa vyhol východonemeckej tajnej polícii Stasi, ktorá mala expertov na odpočúvanie. Pomocou dvoch telefónov americkej armády z druhej svetovej vojny robotníci, ktorí kopali tunel, komunikovali s ostatnými utečencami.
Keď bol tunel dlhý asi 33 yardov – s viac ako 100 yardami do cieľa – spustil sa únik vody, ktorý začal pomaly, ale postupne sa zmenil na gejzír. Keď voda naplnila tunel, tamojší úradník vyhlásil, že únik možno opraviť, ak nahlásia západonemeckým spravodajským službám, čo robia. V meste preplnenom špiónmi a informátormi sa únik podarilo zastaviť, voda sa vypustila a kopalo sa ďalej. Operácia bola úspešná.
Stasi, jedna z najmocnejších tajných policajných síl na svete, bola vtedy pripravená rozdrviť akékoľvek snahy o útek z Východu a zvládla infiltráciu do každej vrstvy spoločnosti: susedia informovali o susedoch, rodičia o deťoch, manželky o manželoch. Aj v tomto príbehu si prečítate o zradcoch a študentoch, ktorí zradili…
Dejiny “nadtkali” a ukončili pomyselný tunel v roku 1989, kedy na jeho “konci” padol Berlínsky múr, to stelesnenie represie, zlyhania jedného režimu, kontroly nad všetkými formami komunikácie a podrobeného obyvateľstva.
Paradoxne – medzitým vyrástli iné ďalšie múry, od južnej hranice v Spojených štátoch až po Zimbabwe a Južnú Afriku, ktoré rozdelili ľudí v odľahlých kútoch sveta.
Avšak… “Je tu jedna vec, ktorú majú všetci spoločnú – kdekoľvek je múr, ľudia sa ho pokúsia prekonať. . . Na zemi alebo pod ňou.”