Krehučká blondínka zrelého veku s jemným úsmevom, Dr. Helen Pilcher, je autorkou vedecko-populárnych publikácii, konzultantkou pre vedeckú komunikáciu, má PhD z molekulárnej biológie kmeňových buniek – je bývalou neurovedkyňou. Kto by to povedal?

Písala pre renomované časopisy Nature, The Guardian, and New Scientist a pre TV Science Focus a BBC Wildlife. Jej titul Malé vynálezy, ktoré zmenili svet získal cenu Vedecká kniha roka 2020 denníka The Times.

Pravidelne hosťuje ako spíkerka na verejných podujatiach, vytvára podcasty pre rozhlas a televízne show. Ako vedecká konzultantka s viac ako 20-ročnou praxou ponúka aj workshopy a individuálny couching za účelom pomoci vedcom a iným podobným komunitám pracovať efektívnejšie.​

Rada pije čaj a popritom píše vedecké knihy. S rodinou žije v Anglicku, vo vidieckom Warwickshire. Aké poetické…

Na portáli mojE-knihy nájdete jej populárnu knižku Malé vynálezy, ktoré zmenili svet (2023):

Milá, poučná, dobre napísaná knižka. Neprináša prirodzene nič prevratné, ale zrozumiteľne a v skratke zoznamuje s rôznymi každodennými vynálezmi, napríklad: zips, sušienky, toaleťák, konzerva, dezodorant, ale aj čajové vrecúško či škrečok.

Približne pred sto rokmi výskumníci hľadali liek na leišmaniózu. Je to parazitické ochorenie, ktoré sa šíri po uštipnutí komárom a spôsobuje bolestivé vnútorné aj vonkajšie vredy. Lekár Saul Adler z Izraela hľadal odpoveď v škrečkoch. Malé cicavce, ktoré sú síce navonok odlišné od človeka, ale vnútri disponujú podobnými biologickými vlastnosťami, sa často používali na lekárske pokusy. Adler dúfal, že ich využije aj pri výskume leišmaniózy, no najskôr sa k nim musel dostať…

50 malých vynálezov, ktoré však ovplyvnili svet a dokazujú, že aj na drobnostiach záleží. Že tie vedia náš život významne zlepšiť. Nie je to prirodzene nejaký reprezentatívny výber, samotná autorka priznáva, že jej “prehľad vynálezov nie je založený na nejakom prieskume či nudnom akademickom výskume. Vychádza zo srdca. Sušienky ma robia šťastnou, v ponožkách sa cítim pohodlne a rada používam kombinovaný príbor. Nebudem sa za to ospravedlňovať.”

Sú to také malé príbehy, neraz pútavé, objavné, láskavé a občas aj prekvapujúce.

Ste už rozhodnutí, čo si zobrať v lete na deku?

Kategórie: Autori

0