Felix Francis (1953) je britský spisovateľ, mladší syn spisovateľa a džokeja Dicka Francisa.
Študoval fyziku a elektroniku na Londýnskej univerzite. 17 rokov vyučoval fyziku, pracoval tiež ako manažér medzinárodnej teambuildingovej firmy. Väčšinu svojho profesionálneho života venoval manažovaniu autorských práv svojho otca a podieľal sa aj na jeho tvorbe. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ prírodovedeckého ústavu v Oxfordshire.
Od roku 2006 spolupracoval so svojím otcom na písaní jeho detektívnych románov z dostihového prostredia, podieľal sa na 4 knihách, kým Dick Francis zomrel: v roku 2008 na románe Na mŕtvom bode (Dead Heat), v ročných odstupoch nasledovali ďalšie spoločné romány Džokej v talári (Silks), Dvojnásobná výhra (Even Money) a Chybný krok (Crossfire) a Felix sa potom rozhodol pokračovať v rodinnej tradícii a v roku 2011 vydal svoj prvý román Hazard, tiež dostihovú detektívku.
Týmto románom už nenechal nikoho na pochybách o tom, či zdedil, alebo nezdedil otcov spisovateľský talent, a väčšina odborníkov sa zhodla na tom, že otcovo majstrovstvo dokonca obohatil, a to najmä o dynamiku a fenomény dnešnej doby ako sú terorizmus, elektronické stávkovanie či internetový poker. Román Smrť džokejky (Bloodline) je jeho druhým samostatným románom.
“U nás doma,” ako sám hovorí, “sa počas stretnutí nerozoberali rodinné problémy, ale dej a zápletky románov, pracovali sme ako tím. Otec bol šéf a my s mamou členovia.” Práve špekulácie o tejto tímovej práci viedli pseudoživotopiscov Dicka Francisa k tomu, aby po smrti jeho manželky Mary v roku 2000 vyhlásili, že Dick Francis už nikdy žiadny román nenapíše, pretože v skutočnosti písala tieto romány Mary Francisová a Dick ich len podpisoval. Dick Francis tieto tvrdenia definitívne vyvrátil vydaním románu Koniec stávok (Under Orders) v roku 2006. Felix Francis navštívil aj Slovensko – v roku 1995 a aj v roku 2001 sprevádzal na návštevách Slovenska svojho otca.
Prečítajte si na mojE-knihy jeho detektívku Kríza (2021):
Uvarte si anglický čierny čaj alebo si nalejte pohárik ginu s tonikom a užite si túto pohodovú anglickú svižne plynúcu detektívnu klasiku, kde sa s koňmi často zaobchádza lepšie ako s ľuďmi, ktorí sa o ne starajú.
Hlavná postava nevie nič o konských dostihoch a v skutočnosti sa koní viac než trochu bojí. Každý, kto si vezme túto knihu do rúk a nemá žiadne znalosti o obdobných pretekoch, nemusí mať obavy, že zostane v niečom pozadu, lebo si užije do najmenších detailov vylíčenú atmosféru. Autor takto umožňuje aj neinformovanému čitateľovi pochopiť zakulisie a požiadavky chovateľov koní aj pretekárov. Postupné odhaľovanie dobra a zla s uspokojívou zápletkou posúva dej vo svižnom tempe spolu s vyváženou dávkou napätia, strachu, romantiky a miestami aj humoru.
Takže – Na zdravie!?