Vek Edith Blais sa odhaduje na 35 rokov. Presný dátum narodenia ženy zatiaľ nie je známy. Podrobnosti o rodine Edith nie sú zverejnené. Ale vieme, že má sestru menom Melanie Bergeron Blais.
Edith Blais nemá vlastnú stránku na Wikipédii. Množstvo informácií o nej však môžeme získať prostredníctvom rôznych webových stránok: bola a je veľkou cestovateľkou a milovníčkou prírody, ktorá dobrovoľne vedie úplne jednoduchý život. Mladá žena, obdarená pozoruhodnou kreativitou a umeleckým talentom, sa naučila maľovať a písať intuitívne – bola samoukom.
Je občiankou Kanady. Žije v Sherbrooke.

A zrazu – Edith sa v jednom roku stala aj ženou, ktorá sa stratila so svojím priateľom okolo 15. decembra 2018. Cestovali po západnej Afrike. Priatelia išli autom cez Burkinu Faso, keď zmizli. Smerovali do Toga robiť nejakú dobrovoľnícku prácu. Edithina rodina o nej naposledy počula prostredníctvom jej príspevku na Facebooku 15. decembra.
Edith Blais z Quebecu bola 15 mesiacov rukojemníkom džihádistov v Sahele.
Ona a jej taliansky spoločník Luca Tacchetto dokázali uprostred noci utiecť z tábora, kde boli 450 dní (od decembra 2018) ako rukojemníci, pešo cez Saharu. Podarilo sa im nielen zorientovať na ceste, ale aj zastaviť vozidlo, aby ich odviezlo smerom do mesta. Neďaleko od Kidalu v severnom Mali.
Dobrí Samaritáni ich nechali na mierovej misii OSN, kde sa o nich postarali. Dňa 14. marca 2020 minister zahraničných vecí Francois-Philippe Champagne v tweete potvrdil, že Blais sa vracia domov a že ona a jej priateľ sú v bezpečí. Rok po svojom úteku líči toto utrpenie v knihe Le sablier (Čas piesku, 2021).

mojE-knihy Čas piesku. 450 dní rukojemníkom na Sahare (2023):
Edith a jej taliansky spoločník Luca Tacchetto rozhodli, že musia vyskúšať všetko a utiecť s rizikom straty života. Svoju šancu dostať sa z toho pritom odhadli na 10 %. Blais o tom píše: „Spočítali sme to ja a Luca. Povedali sme si, že 80% šanca, že nás dostihnú, 10% šanca, že zomrieme v púšti.”

Nasledujúce dni ich únoscovia strávili presúvaním. Po prekročení rieky Niger sa Edith a jej spoločník dostali do rúk Arabov z púšte a pokračovali v ceste cez Saharu. Mali zostať skrytí. Najmä v púšti. O podmienkach v tom čase Edith Blais povedala: „Teplo je agresívne. Dokonca aj muchy, tie sú vždy vo vašich očiach a na vašich slizniciach. 24 hodín denne. S hlukom. Všade máte tŕne.”
Edith a Luca začali držať hladovku, aby ukončili svoje utrpenie. Od 20. dňa sa džihádisti rozhodli prestať im dávať vodu. Trvalo to päť dní. Duo začalo opäť jesť.
Po týždňoch cestovania Edith povedali, že sa vráti do Kanady. Oddelili ju od Lucu. Ocitla sa v bielom stane s ďalšími tromi ženami – niektoré tam boli roky a jedna z nich jej poskytla neoceniteľnú oporu.
Prišli úzkosti. Odlúčenie Edith od Lucu bolo veľmi, veľmi ťažké. Ťažko sa z toho dostávala; zostala sama šesť mesiacov, pričom sa takmer zbláznila. V nádeji, že sa s ním opäť stretne, oznámila svojim únoscom, že konvertuje na islam. Stratégia sa ukázala ako víťazná. Únoscovia v domnení, že sú manželia, súhlasili s tým, že ich znovu spoja. Vďaka tomu sa dali opäť dokopy a ušli:
Hneď ako sa stretla s Lucom, pár vymyslel plán úteku. Zozbierali vodu zo sprchy, aby sa napili počas úteku, a vyrobili pár provizórnych topánok pre Lucu. V noci sa vydali na západ. Šťastie bolo napokon na ich strane. Išli takmer 10 hodín, kým narazili na hlavnú cestu. Nákladné auto idúce smerom na Kidal súhlasilo. Aj za cenu rizika – bol všade hľadaní – ich prepravilo do bezpečia OSN.

Je zaujímavé, že Edith dokonca prejavila určitú empatiu voči svojim mučiteľom, keď povedala: „Je ťažké ich obviňovať. Sú presvedčení. Zistila som, že muži, ktorí sú presvedčení, sú nebezpeční. “

Nie ľahké čítanie, ale taký býva život tiež…

Kategórie: Autori

0