Je slovenským literárnym klasikom a nepatrí sa naňho zabudnúť – tak sa rozhodlo napr. aj vydavateľstvo Zabudnuté knihy a Zlatý fond SME:
Ing. Dobroslav Chrobák (16. február 1907, Hybe – 16. máj 1951, Bratislava) bol slovenský prozaik, esejista, kultúrny publicista a literárny kritik.
Narodil sa v rodine krajčíra a osvetového pracovníka, čo ho určite významne ovplyvnilo. Gymnázium ešte vyštudoval na Liptove, potom sa už dal smer Bratislavy a neskôr Praha – samé elektro- a technické odbory. Zamestnaný bol dlhé roky v Československom rozhlase – po návrate na Slovensko v roku 1934 pôsobil ako redaktor Rádiožurnálu v Bratislave. V roku 1945 sa stal riaditeľom krátkovlnného vysielania na Slovensku a od júla 1947 bol hlavným riaditeľom rozhlasu na Slovensku. Od februára roku 1946 bol riadnym členom Komunistickej strany Československa. Zomrel v Bratislave po neúspešnej operácii rakovinového nádoru na mozgu. Pochovaný však bol v rodnom Hybe.
Čo jeho pisateľská kariéra? Prebiehala popri rozhlasovej práci. Po časopisecky publikovaných krátkych prózach vydal prvotinu – zbierku poviedok a noviel Kamarát Jašek (1937). Rozvinul základné myšlienky naturizmu. Vedel využiť i cudzie podnety na vlastnú inšpiráciu. Vidieť to hlavne v románovej novele Drak sa vracia (1943), ktorá patrí k základným dielam slovenského naturizmu. Okrem prózy sa venoval literárnej a umeleckej kritike, publicistike, biografistike i edičnej činnosti, analyzoval tvorbu slov. spisovateľov (Timrava, Vajanský, Záborský, Podjavorinská), uverejňoval úvahy o umení, referáty o výtvarníkoch a výstavách, recenzie, fejtóny a i.
Okrem toho spolupracoval na Bujnakovom Slovenskom náučnom slovníku a spracoval biograficko-literárnu príručku Rukoväť dejín slovenskej literatúry (1932), ktorá plnila funkciu malého slovníka slovenských spisovateľov. Prekladal z ruštiny (Turgenev).

mojE-knihy majú zopár autorových diel a skúsia vás upozorniť na menej známe dielko – Kamarát Jašek (2022):
Výber poviedok majstra naturizmu výnimočným spôsobom približuje čitateľovi 8 poviedok: Kamarát Jašek, Návrat Ondreja Baláža, Ostnatý raz, Učenlivá Marta a starostlivá Mária, Chlapská reč, Poviestka, Duo Charlie a Silueta. Postavy sú súčasťou tajomného rozprávkového a mýtického sveta prírody, podliehajú jej neovládateľným silám.
Príbeh o Jaškovi má v sebe silný náboj túžby po dobre a láske. Jašek a Etelka si spočiatku vinou cudzinca Chrchliaka nemôžu nájsť k sebe cestu, avšak postava dobrého gazdu, strýka Sojčiaka z koliby, im pomôže premôcť zákerného votrelca a strýcovo obetovanie, veľké a nezištné, dá zvíťaziť Dobru.
Poviedka má v sebe čaro rozprávkového konca. Ako veľmi aj my pociťujeme v hĺbke duše potrebu takýchto koncov…
Tak neváhajte a pár klikmi, čo vás delia od napísaných riadkov, vzdajte hold literárnemu velikánovi našej kultúry i čistému Dobru!

Kategórie: Autori

0