Tituly “pred a za” dlhšie ako samotné meno – aj to už svedčí o mnohom. A pýchou je, že ide o Slováka (!), a to v najlepších rokoch. V minulosti by mu prislúchalo označenie polyhistor:
Doc. JUDr. MUDr. Daniel Šmihula, PhD., Dr.iur. (27. apríl 1972, Bratislava) je slovenský právnik, lekár, politológ, diplomat, novinár a spisovateľ. Otcom Daniela Šmihulu je novinár Vladimír Šmihula a jeho bratom undergroundový hudobník Vladislav „Gašpar“ Šmihula.
Absolvent dvoch azda najnáročnejších škôl: Lekárskej (1996) a Právnickej fakulty (2001) Univerzity Komenského v Bratislave. Následne v roku 2002 získal doktorát (JUDr.) na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v oblasti medzinárodného práva. V rokoch 2001 – 2004 interný doktorand Ústavu politických vied SAV (PhD.) v oblasti teórie politiky. V rokoch 2002 – 2008 postgraduálne doktorandské štúdium na Právnickej fakulte Viedenskej univerzity v oblasti európskeho a medzinárodného práva (Doctor iuris). Od r. 2014 je docentom v odbore teória a dejiny štátu a práva. Človek sa zamyslí, kedy to tento muž všetko postíhal. Ale dá sa to a veru inšpiruje!
Vo svojich najvýznamnejších prácach sa zaoberal napríklad otázkami právneho postavenia príslušníkov národnostných menšín, ale aj fenoménom násilia v medzinárodných vzťahoch.
Od roku 2002 pôsobí v štátnej správe na Úrade vlády a v Ústave politických vied SAV. Zároveň od roku 2006 vyučuje na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici (na Slovensku) a v rokoch 2007-2009 na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR aktuálne zastáva post 1. tajomníka. Je členom Mensa Slovensko.

mojE-knihy majú pre vás dielo Medzinárodná bezpečnosť v kríze (2023):
Kniha vychádza v edícii Civilizácia a už pohľad na koláž na obale, mimochodom veľmi dobre spravenú, vás navedie ku hlavným témam: mocnári sveta a ich ohrozenie svetového mieru, ilustrácia vojačiek a civilistov-detí so zničenými domovami ako častý dôsledok nezmyselných výstrelkov; žalostne smutné, týchto pár existencií. Ako inak nazvať vojny?
Dielo má tri hlavné bloky – Rusko a my, Centrá moci a Kapitalizmus v 21. storočí. V jednotlivých kapitolách nájdete Šmihulove postrehy napríklad o tom, že Rusko sa vlastne vyhráža svojou slabosťou, všetko je Putinova vojna, Rusi hlásajú prvú ligu a nie sú ňou. Potvrdzuje známe skutočnosti o potrebe ne-neutrality Slovenska, spolupráci s USA, rozvíja ideu o možnom americko-činskom bipolarizme a posune centra moci na východ. V poslednom bloku osvetľuje pojmy končiace na -ia: globalizácia, oligarchizácia, infantilizácia a vysvetľuje, čo je to strieborná politika.

Kniha o reálnom živote, čitateľná aj pre bežného človeka. Doplňme si zaujímavé informácie a čítajme popri beletrii aj fakty o dianí okolo nás!

Kategórie: Autori

0