Krásna mladá dlhovláska rada meniaca farbu vlasov, s výzorom modelky – zdanie však klame, ide o Briannu Wiest (11. októbra 1992), americkú spisovateľku. Jej nevšedné práce o všímavosti, spiritualite a sebazdokonaľovaní sa objavili v publikáciách ako Forbes, The Huffington Post, USA Today a Thought Catalog, kde je momentálne partnerkou. Brianna je tiež autorkou dvoch básnických zbierok, Salt Water: Poems On Healing & Wholeness a Ceremony: Poetry & Prose. Jej celoživotnou prácou je pomáhať ľuďom aktivovať ich potenciál prepisovaním ich vnútorných príbehov s väčším súladom, pravdou a účelom.

101 esejí, ktoré zmenia váš život (2022) – jednu z navýsosť aktuálnych tém, tému nášho duchovného života, obohacujú aj naše mojE-knihy:

Brianna Wiest píše o honbe za postavením na úkor toho, čo nás baví, o rozvíjaní tzv. negatívneho myslenia, objavovaní zmyslu v každodennej rutine a chápaní kognitívnych skreslení, ktoré ovplyvňujú naše vnímanie života.

Napísať knihu takmer o všetkých oblastiach a zákutiach ľudského života je buď zaručený recept na katastrofu, alebo ambícia, za ktorou musí stáť osobnostná veľkosť. Brianna Wiest sa pokúsila o nemožné: napísať motivačnú knihu tak, aby ste si ju v tom monštruóznom oceáne motivačných kníh všimli. A podarilo sa jej to celkom slušne. Kniha je skutočne o všetkom: o myslení, vzťahoch, postojoch, cieľoch, sebarozvoji, pokore, kritickom myslení, chcení, egu, budhizme, psychológii, utrpení, inteligencii, láske, priateľstve a dalo by sa pokračovať ďalej…

Kniha Wiestovej je totiž pokornou a súčasne hlbokou analýzou komplexnosti, zložitosti a paradoxnosti ľudskej existencie. Keďže ide o 101 esejí, vyberám len dva príklady toho, čo všetko v knihe možno nájsť:

Prítomnosť nie je ideál, ale jediná realita:

Život v prítomnosti je jediný život, ktorý možno žiť. Jediný život, ktorý má homo sapiens k dispozícii, a to napriek abstraktnému mozgu, ktorý rád surfuje v čase do minulosti aj budúcnosti. Všetko to jedného dňa, keď sa mi podarí, či o 10 rokov pôjdem/napíšem/urobím… sú parazitické ilúzie mysle, ako trefne popisuje Wiest v kapitole o prítomnosti.

Žiť tu a teraz je viac než len vznešený ideál pre budhistov a osvietených. Je to jediný ideál, ktorý váš mozog dokáže pochopiť, jediný spôsob života bez parazitujúcich ilúzií.

16 vlastností spoločensky inteligentného človeka:

Toto je názov 5. eseje, na ktorú narazíte na začiatku knihy. Vyberám ju, lebo je pre mňa osobnou výzvou a zároveň provokuje svojím idealizmom a nárokmi. Každý sa rád radí do kategórie inteligentného človeka, je to totiž pastvou pre ego, ktorému sa Wiest venuje v inej kapitole. Ľudí vie spolu s vagabundským, vulgárnym či primitívnym správaním (napríklad na sociálnych sieťach) vytočiť pseudointelektualizmus a pokrytecký image intelektuála, ktorý si myslí, že je a vie viac ako 99 % sveta.

Podľa Wiestovej je jedným zo znakov inteligentného človeka to, že nevynáša o ľuďoch, politike či myšlienkach kategorické súdy. Podobne aj ďalší znak je výkričníkom pre našu inteligenciu: Hovorí jasne. „Hovorí pokojne, jednoducho, stručne a uvedomele,“ upresňuje autorka knihy. Žiadne zložité frázy a vety na 8 riadkov, ktorým neporozumie 99,98 % populácie, žiadne formulácie, ktoré polarizujú, dehumanizujú, kategorizujú a rozdeľujú. Inteligentný človek neútočí a nediskredituje osobu, ale reaguje na fakty a tvrdenia. Vždy si zachováva vysokú mieru sebareflexie, emocionálnej rovnováhy a nadhľadu. Veru, platónsky ideál, no potrebujeme ho dnes viac, než kedykoľvek predtým.

101 esejí možno čítať esej za esejou, alebo len náhodne knihu otvoríte a začítate sa. Benefitom knihy je nielen zrelý obsah, ale predovšetkým nezameniteľný autorkin štýl. Ten v sebe koncentruje zmes explicitnej priamosti a minimalizmu.

Jupí, v naše presýtenej dobe takáto knižka? Nedá sa neprečítať!

Kategórie: Autori

0