Nesmierne zaujímavý intelektuál, vlasy zbelené vekom a životným príbehom, fúzy, brada…a múdry pohľad: to je nestor Doc. Ing. Fedor Gál, DrSc. (20. marec 1945, Terezín, Česko), slovenský politik, sociológ, prognostik a podnikateľ židovského pôvodu, žijúci v Česku.
Narodil sa v roku 1945 v koncentračnom tábore Terezín, vyštudoval chemickú priemyslovku v Gottwaldove (dnes Zlín) a diaľkovo aj Chemicko-technologickú fakultu SVŠT v Bratislave. Je kandidátom sociologických vied, doktorom ekonomických vied a docentom sociológie na Univerzite Karlovej v Prahe.
Pracoval ako robotník, zmenový majster a technológ v chemických fabrikách, neskôr ako vedec. Počas revolúcie v novembri 1989 sa stal jedným z jej lídrov a neskôr aj predsedom Verejnosti proti násiliu. Dnes sklamaný hovorí, že intelektuálna elita na Slovensku zlyháva, lebo vie len “fňukať a kydať hnoj. Nevie však priniesť víziu, nasadiť samu seba a ísť do rizika.”
Po odchode z politiky sa presťahoval do Prahy, kde učil na univerzite a podnikal. Spoluzakladal televíziu Nova, firmu na mobilné technológie, vlastnil knižné vydavateľstvo G plus G a literárnu kaviareň, založil viaceré nadácie. Je autorom množstva kníh a stoviek článkov. Wau!

Z ponuky mojE-knihy vyberáme zaujímavé dielo Fedor Gál a Matej: Cez ploty (2016):
Pred takmer desiatimi rokmi začal spontánne odoslaným e-mailom dialóg dvoch mužov, ktorých osud snáď nemôže byť viac rozdielny. Fedor Gál s presvedčením, že dialóg je nutný za každých okolností, prináša konfrontáciu s národným socialistom Matejom.
Plot: slovo, ktoré v súčasnosti dominuje na celom svete. Tento dialóg je vedený práve dierou v plote alebo len tak pri zvedavom nazeraní cez okraj. Repliky sú spočiatku krátke, akoby boli aktéri neustále pripravení vrátiť sa späť do zákopu na svojej strane, akoby žili v obave pred guľkou alebo päsťou. Až časom a na základe trpezlivej dôvery sme schopní vidieť na druhej strane ľudí, ktorí majú rovnaké obavy, rovnakú túžbu pochopiť a vysvetliť existenciu plotu. Pozrieť sa cez plot si nevyžaduje žiadnu odvahu, len trochu zvedavosti. My zvedaví sme, lebo zvedavosť je prvou emóciou na ceste od pästí k dialógu a priateľstvu.

Je vôbec možný dialóg tak rozdielnych osobností?

Kategórie: Autori

0