Edícia svetových mysliteľov
-
Iné
Rozprava o vedách a umeniach
Jean-Jacques Rousseau: Francúzsky spisovateľ a filozof v diele Rozprava o vedách a umeniach (za ktorú mu Dijonská akadémia v roku 1750 udelila prestížnu cenu) rozpútal proti vedám a umeniam boj, ktorý predznamenal jeho definitívny rozchod…
-
Romány
Nová atlantída
Francis Bacon: Utopický román Francisa Bacona Nová Atlantída bol pravdepodobne napísaný roku 1623, ale publikovaný až v roku 1627, rok po autorovej smrti jeho kaplánom, priateľom a literárnym exekútorom Dr. Williamom Rawleym. V predhovore toto dielo…
-
Klasická literatúra
Slnečný štát
Tommaso Campanella: Giovanni Domenico Tommaso Campanella (1568 – 1639) bol taliansky filozof, dominikánsky mních a teológ, astrológ, básnik a autor utopického diela Slnečný štát (lat. Civitas Solis, 1602). V slovenčine vychádza preložené z latinčiny ako…
-
Literatúra faktu a Náučná literatúra
Apokalypsa nášho veku
Vasilij Vasilievič Rozanov: Tvorivé dedičstvo ruského mysliteľa, spisovateľa a publicistu Vasilija Vasilieviča Rozanova udivuje svojím rozmerom a mnohostrannosťou. Jeho originálne netradičné názory na históriu, náboženstvo, morálku či literatúru vyvolali ostrú…
-
Spoločenské vedy
Utópia
Thomas More: Rozprávanie o živote na fiktívnom ostrove Utópia sa začína stretnutím troch postáv, medzi ktorými sa rozprúdi rozhovor tvoriaci vlastný obsah diela. Thomas More a Peter Giles počúvajú rozprávanie fiktívnej postavy, „scestovaného“…
-
Iné
Rameauov synovec
Denis Diderot: Rozhovor popretkávaný satirickými šľahmi, ktorými si Diderot vyrovnáva účty s nepriateľmi jeho Encyklopédie, vyúsťuje do výstižného záverečného výroku “Kto sa smeje naposledy, smeje sa najlepšie”, ktorý vnímavým percipientom…
-
Romány
O pôvode a príčinách nerovnosti medzi ľuďmi
Jean-Jacques Rousseau: Zdrvujúca kritika sociálnych pomerov vtedajšej francúzskej monarchie je ukotvená do širšieho kontextu úvah o ľudskom jedincovi jeho poslaní a smerovaní. Rousseau je nanajvýš skeptický voči pokroku ako jednostrannému smerovaniu…