-
Iné
Prečo to Nemci robia lepšie
John Kampfner: Robia to Nemci lepšie? Ak áno, prečo?
Nemecko vzniklo len pred 150 rokmi z rozdrobených mestských štátov a štátikov. Žiadna iná európska krajina však nemala takú búrlivú históriu a zároveň nedosiahla … -
Literatúra faktu a Náučná literatúra
Pár poznámok o smútku
Chimamanda Ngozi Adichie: Láska. Strata. Hľadanie. To všetko so sebou prináša smrť niekoho blízkeho. A keď je tým blízkym nekonečne milovaný otec, všetko sa ešte umocňuje, všetko je ešte náročnejšie. Toto je najosobnejší text obľúbenej Chimamandy Ngozi Adi
-
Literatúra faktu a Náučná literatúra
Prečo sa už s bielymi nerozprávam o rase
Reni Eddo-Lodge: Britskú novinárku prestalo baviť, že musí všetkým vysvetľovať pocity ľudí s inou ako bielou farbou pleti. Jej priama esej berie diskusiu o rase z rúk nezainteresovaných, kritizuje dominanciu bielych politík, ale aj bieleho feminizmu…
-
Iné
Myseľ ako objekt
Martin Takáč: Fascinuje nás veda, ľudská myseľ i vedecký pokrok. Žasneme nad tým, koľko toho dokážeme. A stále chceme viac. Nemali by sme však radšej spomaliť? Nevymklo sa nám to všetko z rúk?
-
Literatúra faktu a Náučná literatúra
Hľadanie kotvy
Dalibor Roháč: Celý svet sa dnes nachádza v nebezpečnej situácii. Ak sa nepodarí revitalizovať medzinárodný poriadok založený na pravidlách, najviac utrpia malé a zraniteľné krajiny nachádzajúce sa v krehkej zóne medzi svetovými…
-
Literatúra faktu a Náučná literatúra
Európa a pandémia
Ivan Krastev: O novom fenoméne, ktorý za niekoľko týždňov zmenil celý svet, sa politológ Ivan Krastev rozhodol uvažovať zahorúca. Jeho najnovšia esej je snahou pozrieť sa na svet obrátený naruby a pochopiť fenomén, ktorý sa zásadne odlišuje od…
-
Fyzika
Vesmír, hmota a my
Branislav Sitár: Kniha Vesmír, hmota a my je vzácnym exkurzom do CERN-u, v ktorom vedci skúmajú, ako vyzeral svet v milióntine sekundy po Veľkom tresku, kedy sa rozsvietil vesmír či kedy vznikli hviezdy a galaxie, ale aj pozoruhodnou úvahou o človeku…
-
Počítače a informatika
Realita Virtuálna
Lucia Mendelová: Lucia Mendelová, softvérová vývojárka a konceptuálna umelkyňa v oblasti virtuálnej a rozšírenej reality vo svojej eseji poukazuje na to, že tieto technológie prinášajú celkom nové spôsoby komunikácie i zdieľania informácií a je …
-
Literatúra faktu a Náučná literatúra
Keď naivita vyhráva
Miroslav Kocúr: Môže sa stať kresťanská viera pevným kompasom v súčasných životných a spoločenských dilemách? Nepôsobí táto otázka ako anachronizmus?
Slovenský teológ a publicista Miroslav Kocúr vstupuje vo svojej eseji Keď naivita vyhráva do… -
Literatúra faktu a Náučná literatúra
Počítač v meste
Miroslav Pikus: Aký prísľub nám dávajú rýchlo sa rozvíjajúce digitálne technológie pre zlepšenie nášho života? A neprerastú nám čoskoro cez hlavu? Slovenský IT špecialista Miroslav Pikus sa vo svojej eseji Počítač v meste pozrel na problematiku…
-
Spoločenské vedy
Čo príde po Európe?
Ivan Krastev: Európa a jej hodnoty sa otriasajú v základoch a zdá sa, že každým dňom sa ponárame do väčšej a väčšej neistoty.
Čo nás čaká v najbližších rokoch? Rozpadne sa Európska únia rovnako, ako sa rozpadla habsburská monarchia? -
Literatúra faktu a Náučná literatúra
Za ostrou hranicou
Zuzana Kusá: Spoločnosť rozdeľuje ostrá hranica. Leží medzi bezprostrednými susedmi, medzi obyvateľmi jedného mesta i jednej krajiny. Je neviditeľná, no o to citeľnejšia.
Sociologička Zuzana Kusá píše o hranici záujmu a vnímavosti voči… -
Literatúra faktu a Náučná literatúra
Myslenie v sieti
Miroslav Marcelli: Počas posledných pár rokov nám internetové siete ponúkli neuveriteľnú a prednedávnom ešte nepredstaviteľne rýchlu formu komunikácie. A vývoj pokračuje. Každý deň vykonáme ďalší malý krok smerom k budúcnosti.
Filozof Miroslav Mar
-
Umenie a kultúra
Ustavičné senzace poutníka Karla Hynka Máchy
Miroslav Koloc: Ve čtrnácti esejích a studiích se současný přední máchovský badatel vrací k výkladu jednotlivých textů a pasáží z díla Karla Hynka Máchy a transformaci básníkova vidění – zaznamenaného v jeho denících či kresbách…
esej
Zobrazuje sa všetkych 14 výsledkov